Co zrobić, kiedy kot jest agresywny?

Zwierzęta    
ocena

Różne zachowania kota są określane jako agresywne. Różne mogą być ich przyczyny i sposoby radzenia sobie z nimi.

Co zrobić, kiedy kot jest agresywny?

sxc.hu

Przygarnięcie dorosłego kota żyjącego wcześniej na wolności, który nigdy wcześniej nie mieszkał w domu z ludźmi, często nie jest najlepszym pomysłem. Część takich kotów po długim czasie można oswoić na tyle, by tolerowały człowieka, ale raczej niewiele z nich będzie w pełni szczęśliwych, jeśli zamkniemy je w czterech ścianach. Taki kot często bywa agresywny, a jego pogryzienia mogą być poważne i dotkliwe. Lepiej zapewnić tym zwierzętom schronienie w okresie zimy przez pozostawianie otwartych okienek piwnicznych i dokarmiać je, niż zabierać do domu.

Mały kociak daje się oswajać i jeśli tylko wykażemy się cierpliwością, z pewnością łatwo przekonamy go za pomocą smakołyków i pieszczot, że człowiek nie jest groźny.

Jeśli problem agresji dotyczy naszego domowego kota i przypomina polowanie – kot zaczaja się na ludzi, goni ich i atakuje, właściciele więcej czasu powinni przeznaczać na zabawę z kotem i zapewnić mu dostęp do zabawek, by w sposób akceptowalny mógł realizować swoje naturalne zachowania wynikające z instynktu łowieckiego.

W przypadku, gdy agresywne zachowania pojawiły się nagle i nie towarzyszyły temu żadne zmiany w otoczeniu kota ani w trybie życia domowników, warto udać się z kotem do lecznicy i przeprowadzić szczegółowe badania. Agresja może wynikać z pogorszenia stanu zdrowia zwierzęcia.

Powodem agresywnego zachowania kota może być również niewłaściwe postępowanie właścicieli, np. stosowanie kar fizycznych wobec zwierzęcia, które nie tylko wywołują u niego stres, lęk i zmniejszają poczucie bezpieczeństwa, ale również skutkują utratą zaufania do właściciela i osłabienia więzi z nim.

Koty zwykle źle znoszą wszelkie zmiany w swoim otoczeniu, np. zmiana miejsca zamieszkania, nowe przedmioty, przemeblowanie, nowi domownicy (dotyczy to ludzi i innych zwierząt, największe problemy mogą wynikać z pojawienia się w domu innego kota), czy nawet zmiany w zwyczajach właścicieli.

Wpływ na zachowanie zwierzęcia mają takie czynniki, jak predyspozycje genetyczne, dotychczasowe doświadczenia, dieta, poziom hormonów, stan zdrowia, czynniki środowiskowe, poziom aktywności – to wszystko należy wziąć pod uwagę szukając przyczyn problemów z zachowaniem zwierzęcia.

Najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie o pomoc w rozwiązaniu problemu behawiorystę zwierzęcego, który po przeanalizowaniu konkretnego przypadku będzie mógł zaproponować właściwą terapię.

Jakiego kota macie? Co Was przekonało do tej odmiany?

OCENA
2.75
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =