Co zrobić, kiedy królik jest agresywny?

Zwierzęta    
ocena

W przypadku agresywnego zachowania królika musimy rozważyć możliwe przyczyny takiego zachowania. Królik nieprzyzwyczajony do kontaktów z człowiekiem może reagować agresją ze strachu na wszelkie próby kontaktu. Jeśli problem dotyczy królika świeżo zakupionego w sklepie zoologicznym lub adoptowanego o nieznanej przeszłości, powinniśmy poświęcić trochę czasu na oswajanie go.

Co zrobić, kiedy królik jest agresywny?

sxc.hu

Nie próbujemy od razu brać królika na ręce czy nawet głaskać, dajemy mu czas na zaaklimatyzowanie się, wkładamy ręce do klatki w porach karmienia, ewentualnie dokładając nowe smakołyki. Z czasem możemy próbować podawać królikowi jedzenie z ręki, ale nie wkładamy rąk do jego domku, czekamy aż sam z niego wyjdzie.

Klatka, w której mieszka królik powinna znajdować się w spokojnym miejscu, by dodatkowo nie stresować zwierzęcia. Dopiero, gdy królik chętnie podchodzi do naszej ręki z jedzeniem i nie ucieka, możemy próbować go pogłaskać. Króliki nie lubią podnoszenia, więc z tym zaczekajmy jeszcze trochę czasu, aż zwierzę nabierze do nas większego zaufania.

Jeśli zachowanie agresywne zaczął przejawiać wcześniej oswojony królik, przyczyn może być kilka. Jedna z nich to choroba zwierzęcia, zły stan zdrowia może wpływać na niechęć do kontaktu z człowiekiem i większą drażliwość. Powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii, by zweryfikować tą hipotezę.

W przypadku zdrowego królika zastanówmy się co wydarzyło się w czasie poprzedzającym pojawienie się przejawów agresji, może czymś wystraszyliśmy królika, zbyt niedelikatnie się z nim obeszliśmy – w takiej sytuacji postarajmy się odzyskać jego zaufanie nie zmuszając do kontaktów, karmiąc z ręki smakołykami, zachowujmy się jak w przypadku oswajania zwierzęcia od nowa. Karanie fizyczne i kary są najgorszym pomysłem w takiej sytuacji, mogą jeszcze bardziej wystraszyć zwierzę i pogłębić problem agresji.

Powodem agresywnego zachowania może być również u samców wysoki poziom testosteronu, jeśli nie chcemy prowadzić hodowli, można poprosić weterynarza o przeprowadzenie zabiegu kastracji.

Jedną z przyczyn agresji może być długotrwały stres i/ lub frustracja wynikające z niezaspokojenia potrzeb zwierzęcia. Króliki powinny być wypuszczane z klatek, najlepiej na kilka godzin dziennie, by móc swobodnie eksplorować otoczenie, pobiegać, mieć kontakt z opiekunem. Również niewłaściwie zbilansowana dieta może mieć negatywny wpływ na zachowanie zwierzęcia.

Przeanalizujmy dokładnie wszystkie możliwe przyczyny, wykażmy się cierpliwością i sercem wobec naszego pupila, a prawdopodobnie uda nam się rozwiązać istniejący problem.

Jak długo macie królika? Dlaczego zdecydowaliście się na jego posiadanie?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =

Nie pisze sie "nie przyzwyczajony" tylko "nieprzyzwyczajony"

~ Bdjqp / 2018-10-18 18:13:00
oceń komentarz: (1) (1)