Cukrzyca u psa - objawy

Zwierzęta    
ocena

Cukrzyca jest chorobą spowodowaną najczęściej niedoborem insuliny lub obniżoną wrażliwością tkanek organizmu na insulinę, hormonu biorącego udział w metabolizmie glukozy, co skutkuje podwyższonym poziomem cukru we krwi.

Cukrzyca u psa - objawy

photoxpress.com

Występują trzy formy cukrzycy: insulinozależna (spowodowana może być uszkodzeniem trzustki lub mieć podłoże dziedziczne), insulinoniezależna (niewrażliwość receptorów na insulinę, ten typ bywa związany z otyłością), wtórna (może powstać w następstwie stosowania hormonów lub być wywołana chorobami endokrynogennymi).

Podstawowym objawem cukrzycy jest zwiększony poziom glukozy we krwi i moczu, objawy które możemy zaobserwować to częstsze oddawanie większych ilości moczu, zwiększone pragnienie i apetyt, zaćma, utrata wagi, apatia, zmniejszona aktywność, w zaawansowanym etapie rozwoju choroby oddech psa może mieć słodki zapach. Cukrzycy towarzyszą często infekcje układu moczowego, oddechowego, zakażenia bakteryjne i grzybiczne skóry. Wynika to z obniżonej odporności zwierzęcia.

Cukrzyca występuje zwykle u psów starszych, częściej u suk niż samców, pewne rasy mają predyspozycje genetyczne do występowania tej choroby, są to mopsy, miniaturowe sznaucery i pudle.

Jeśli dostrzeżemy jakiekolwiek niepokojące objawy, udajmy się jak najszybciej do kliniki weterynaryjnej w celu przeprowadzenia badań psa. Cukrzyca jest wprawdzie chorobą nieuleczalną ale podawanie leków, stosowanie odpowiedniej diety i zapewnienie psu właściwej dawki ruchu zwiększy komfort jego życia i zapobiegnie spustoszeniom w organizmie wywołanym niekontrolowaną chorobą.

Zaobserwowaliście jakieś niepokojące objawy u swojego pupila? Jakie? Konsultowaliście się z weterynarzem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
1.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =