Czy i jak przygarnąć psa z ulicy?

Zwierzęta    
ocena

Decydując się na przygarnięcie znalezionego psa, najpierw powinniśmy upewnić się, że jest on bezdomny, a jego właściciel go nie szuka. Należy dokładnie obejrzeć obrożę, czasem numer telefonu właściciela jest zapisany na jej spodzie.

Czy i jak przygarnąć psa z ulicy?

morguefile.com

Psy rasowe są tatuowane, tatuaż znajduje się w uchu lub pachwinie tylnej łapy, czasem jest ukryty pod sierścią, którą należy wygolić (obcemu psu lepiej założyć wcześniej kaganiec). Jeśli znajdziemy tatuaż, skontaktujmy się z lokalnym oddziałem Związku Kynologicznego. Wiele psów jest obecnie chipowanych, po numerze chipu możemy przez internet znaleźć opiekuna psa. W sieci istnieje kilka baz numerów chipów (http://www.identyfikacja.pl/, http://www.europetnet.com/, http://www.petbase.pl/index.html).

Czytniki numerów chipów posiada większość klinik weterynaryjnych i schronisk dla zwierząt. W schronisku zgłaszamy znalezienie psa, podajemy dokładny opis zwierzęcia i miejsce jego znalezienia, być może tam jego właściciel będzie go szukał. W okolicy i w internetowych serwisach ogłoszeniowych możemy zamieścić ogłoszenia. Dopiero jeśli przez kilka dni nie ma żadnego odzewu na nasze ogłoszenia, pies nie jest zachipowany, nie ma tatuażu ani nie posiadał przy obroży danych adresowych właściciela, możemy uznać się za jego nowych opiekunów (według prawa znaleziony pies staje się naszą własnością dopiero po 2 latach opieki nad nim – KC : Art. 183, Art. 187).

Zanim postanowimy zatrzymać psa, rozważmy na spokojnie, czy na pewno podołamy temu zadaniu. Czy domownicy nie są uczuleni na psy. Czy w wakacje gdy będziemy chcieli wyjechać na urlop, mamy u kogo zostawić psa lub czy stać nas na dodatkowy wydatek związany z pobytem pupila w hotelu lub u petsittera. Czy równie chętnie będziemy spacerować z samego rana przed pracą w deszczu lub na mrozie. Czy stać nas na utrzymanie psa, a więc – karmę, szczepienia, ewentualne leczenie.

Lepiej zdecydować się na szukanie psu nowego domu od razu niż po kilku miesiącach, gdy pies już się do nas przyzwyczai.

Jeśli nie mamy żadnych wątpliwości i decyzja o przygarnięciu psa zapadła, najlepiej jak najszybciej wybrać się do weterynarza, który zbada psa, odrobaczy, zaszczepi i w przybliżeniu określi jego wiek. Jeśli pies nie jest sterylizowany, warto jak najszybciej umówić się na taki zabieg, zwykle to właśnie popęd płciowy sprawia, że psy uciekają swym właścicielom i gubią się.

W okresie urlopowym niestety wiele psów zostaje porzucanych, a schroniska dla zwierząt pękają w szwach. Jeśli znajdziemy porzuconego psa, warto jeśli mamy taką możliwość, poszukać mu nowego domu lub przygarnąć zamiast przekazać do schroniska.

Zdecydowaliście się przygarnąć znalezionego psa? Opowiedzcie nam swoje historie!

OCENA
4.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =

Fajnie

~ Mik / 2018-12-04 20:57:52
oceń komentarz: (0) (0)