Zwierzęta Czy i jak przygarnąć psa z ulicy?

Czy i jak przygarnąć psa z ulicy?

-

Psy rasowe są tatuowane, tatuaż znajduje się w uchu lub pachwinie tylnej łapy, czasem jest ukryty pod sierścią, którą należy wygolić (obcemu psu lepiej założyć wcześniej kaganiec). Jeśli znajdziemy tatuaż, skontaktujmy się z lokalnym oddziałem Związku Kynologicznego. Wiele psów jest obecnie chipowanych, po numerze chipu możemy przez internet znaleźć opiekuna psa. W sieci istnieje kilka baz numerów chipów (http://www.identyfikacja.pl/, http://www.europetnet.com/, http://www.petbase.pl/index.html).

Czytniki numerów chipów posiada większość klinik weterynaryjnych i schronisk dla zwierząt. W schronisku zgłaszamy znalezienie psa, podajemy dokładny opis zwierzęcia i miejsce jego znalezienia, być może tam jego właściciel będzie go szukał. W okolicy i w internetowych serwisach ogłoszeniowych możemy zamieścić ogłoszenia. Dopiero jeśli przez kilka dni nie ma żadnego odzewu na nasze ogłoszenia, pies nie jest zachipowany, nie ma tatuażu ani nie posiadał przy obroży danych adresowych właściciela, możemy uznać się za jego nowych opiekunów (według prawa znaleziony pies staje się naszą własnością dopiero po 2 latach opieki nad nim – KC : Art. 183, Art. 187).

Zanim postanowimy zatrzymać psa, rozważmy na spokojnie, czy na pewno podołamy temu zadaniu. Czy domownicy nie są uczuleni na psy. Czy w wakacje gdy będziemy chcieli wyjechać na urlop, mamy u kogo zostawić psa lub czy stać nas na dodatkowy wydatek związany z pobytem pupila w hotelu lub u petsittera. Czy równie chętnie będziemy spacerować z samego rana przed pracą w deszczu lub na mrozie. Czy stać nas na utrzymanie psa, a więc – karmę, szczepienia, ewentualne leczenie.

Lepiej zdecydować się na szukanie psu nowego domu od razu niż po kilku miesiącach, gdy pies już się do nas przyzwyczai.

Jeśli nie mamy żadnych wątpliwości i decyzja o przygarnięciu psa zapadła, najlepiej jak najszybciej wybrać się do weterynarza, który zbada psa, odrobaczy, zaszczepi i w przybliżeniu określi jego wiek. Jeśli pies nie jest sterylizowany, warto jak najszybciej umówić się na taki zabieg, zwykle to właśnie popęd płciowy sprawia, że psy uciekają swym właścicielom i gubią się.

W okresie urlopowym niestety wiele psów zostaje porzucanych, a schroniska dla zwierząt pękają w szwach. Jeśli znajdziemy porzuconego psa, warto jeśli mamy taką możliwość, poszukać mu nowego domu lub przygarnąć zamiast przekazać do schroniska.

Zdecydowaliście się przygarnąć znalezionego psa? Opowiedzcie nam swoje historie!

Monika Gajda

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy warto kupować tanie produkty?

Czy ktokolwiek zastanawiał się kiedyś, czy niska cena towaru nie jest jednoznaczna z jego niską jakością? Czy tylko drogie, ekskluzywne produkty mają kojarzyć się z solidnością i wytrzymałością? Zatem czy to co kupujemy tanio z całą pewnością jest kiepskie, źle działa i zapewne szybko się zepsuje? Niekoniecznie.

Co zrobić, kiedy dziewczyna jest zazdrosna o męski wieczór?

Większość kobiet ma podobne wyobrażenie męskiego wieczoru: duża ilość alkoholu, sprośne dowcipy i ogólny nadmiar testosteronu. Nie każda dziewczyna przyjmuje zatem z radością wiadomość, że jej chłopak spędzi czas w towarzystwie swoich kumpli. Co powinien zrobić mężczyzna, żeby jego ukochana nie odmawiała mu tej przyjemności?

Zobacz też

Pomadka do ust – jak dobrać odpowiednią?

Zastanawiając się nad wyborem koloru pomadki do ust, należy najpierw zastanowić się jaki typ urody posiadamy. Od niego wiele zależy. Do tego dochodzi jeszcze kwestia dokąd wychodzimy – wiadomym jest, że innego koloru użyjemy idąc na dyskotekę a innego do pracy. Dobrze dobrana pomadka może subtelnie podkreślić kształt ust.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: