Czy kocie wąsy odrastają?

Zwierzęta    
ocena

Wąsy kota, zwane też wibrysami lub włosami czuciowymi, są bardzo czułym aparatem pomagającym kotu poruszać się w gorszym oświetleniu, gdy informacje wzrokowe są niewystarczające. U nasady wibrysów znajdują się liczne połączenia nerwowe. Sztywne wąsy odbierają delikatne wibracje powietrza, dzięki czemu kot może określić odległość od otaczających go obiektów. Pomagają mu one też w ocenie możliwości przeciśnięcia się przez wąskie przejścia i w polowaniu określając dokładne położenie ofiary.

Czy kocie wąsy odrastają?

morguefile.com

Potocznie mówi się, że kot widzi w ciemności, to prawda, że potrzebuje znacznie mniejszej ilości światła w porównaniu człowiekiem, by wyraźnie widzieć Dzieje się tak dzięki dodatkowej warstwie oka (tapetum lucidum) odbijającej światło. Jednak w zupełnej ciemności kot nie widzi i porusza się właśnie na podstawie informacji uzyskiwanych przez włosy czuciowe.

Koty, u których doszło do uszkodzenia wibrysów, czują się niepewnie, chodzą jakby były pijane, nie są w stanie polować w gorszym oświetleniu, a więc w porach najczęściej wybieranych przez koty na polowania – o zmierzchu i świcie.

Na szczęście podobnie jak inne włosy, kocie wąsy odrastają i po kilku tygodniach po uszkodzeniach nie powinno być śladu. Nie wolno jednak świadomie przycinać wibrysów, ponieważ znacznie upośledza to kocie zdolności poruszania się i wywołuje duży stres.

problemy z kotemmorguefile.com

Wąsy są u kotów regularnie wymieniane, jedne wypadają, a na ich miejsce wyrastają nowe. Czasem kruszenie się wąsów lub ich nadmierne wypadanie może być spowodowane niedoborami pokarmowymi lub alergią, warto skonsultować się wtedy z lekarzem weterynarii i jeśli stwierdzi taką potrzebę, wprowadzić suplementację diety.

Najczęściej kocie wąsy padają ofiarą dzieci, jeśli więc mamy w domu małe dziecko, wytłumaczmy mu, że kotkowi nie wolno obcinać wąsów.

Jeśli zauważymy u naszego kota uszkodzenie wibrysów, a jest to kot wychodzący z domu, nie wypuszczajmy go do czasu odrośnięcia wąsów w porach wieczornych i nocnych, ponieważ jest on w tej sytuacji bardziej narażony na różnego rodzaju wypadki.

Zauważyliście, że Waszemu kotu wypadają wąsy? Konstultowaliście się z weterynarzem? Dajcie znać.

OCENA
4.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =