Zwierzęta Czy kocie wąsy odrastają?

Czy kocie wąsy odrastają?

-

Potocznie mówi się, że kot widzi w ciemności, to prawda, że potrzebuje znacznie mniejszej ilości światła w porównaniu człowiekiem, by wyraźnie widzieć Dzieje się tak dzięki dodatkowej warstwie oka (tapetum lucidum) odbijającej światło. Jednak w zupełnej ciemności kot nie widzi i porusza się właśnie na podstawie informacji uzyskiwanych przez włosy czuciowe.

Koty, u których doszło do uszkodzenia wibrysów, czują się niepewnie, chodzą jakby były pijane, nie są w stanie polować w gorszym oświetleniu, a więc w porach najczęściej wybieranych przez koty na polowania – o zmierzchu i świcie.

Na szczęście podobnie jak inne włosy, kocie wąsy odrastają i po kilku tygodniach po uszkodzeniach nie powinno być śladu. Nie wolno jednak świadomie przycinać wibrysów, ponieważ znacznie upośledza to kocie zdolności poruszania się i wywołuje duży stres.

problemy z kotemmorguefile.com

Wąsy są u kotów regularnie wymieniane, jedne wypadają, a na ich miejsce wyrastają nowe. Czasem kruszenie się wąsów lub ich nadmierne wypadanie może być spowodowane niedoborami pokarmowymi lub alergią, warto skonsultować się wtedy z lekarzem weterynarii i jeśli stwierdzi taką potrzebę, wprowadzić suplementację diety.

Najczęściej kocie wąsy padają ofiarą dzieci, jeśli więc mamy w domu małe dziecko, wytłumaczmy mu, że kotkowi nie wolno obcinać wąsów.

Jeśli zauważymy u naszego kota uszkodzenie wibrysów, a jest to kot wychodzący z domu, nie wypuszczajmy go do czasu odrośnięcia wąsów w porach wieczornych i nocnych, ponieważ jest on w tej sytuacji bardziej narażony na różnego rodzaju wypadki.

Zauważyliście, że Waszemu kotu wypadają wąsy? Konstultowaliście się z weterynarzem? Dajcie znać.

Monika Gajda

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Rośliny dwuletnie do ogrodu

Rośliny dwuletnie charakteryzują się tym, że ich cykl rozwojowy trwa przez dwa sezony wegetacyjne. Organy wegetatywne są wytwarzane w pierwszym sezonie, natomiast rośliny te kwitną, wydają nasiona oraz zamierają w drugim roku. Rośliny te są odpowiednio przystosowane do naszych warunków klimatycznych, dobrze zimują w gruncie. Niektóre gatunki, bardziej wrażliwe, na mrozy będą wymagały okrycia na zimę.

Jak zrobić samemu kartkę na chrzest?

Chrzest małego człowieka to ważne wydarzenie w każdej katolickiej rodzinie. To okazja, żeby spotkać się przy jednym stole i poznać najmłodszego członka. Z tej okazji wypada ofiarować maleństwu jakąś pamiątkę z tego wydarzenia, np. ozdobną kartkę. Nawet wiele lat po tym wydarzeniu, czytanie i oglądanie pamiątek wywołuje wzruszenie. Warto postarać się, aby pamiątka była wyjątkowa.

Zobacz też

Jak szybko rośnie dziecko? Prawidłowy wzrost dziecka

Trudno jest podać określoną liczbę centymetrów, które dziecko powinno osiągnąć w trakcie rośnięcia. Na wzrost ma wpływ wiele czynników, między innymi uwarunkowania genetyczne. Dlatego też tabele nie przedstawiają jednej normy, lecz raczej ogólny przedział od-do.

Brandit, czyli niemiecka marka za rozsądna cenę

Praca w trudnych warunkach czy odbywanie wyczerpującej, lecz dającej wiele satysfakcji aktywności fizycznej poza domem, może być powodem, dla...

W poszukiwaniu pozytywów – czyli na jaką maseczkę się zdecydować, żeby wyglądać dobrze?

Obecna sytuacja związana z koronawirusem, zaskoczyła wszystkich. Nikt nie spodziewał się, że życie przeniesie się prawie w całości do...

Może Cię zainteresuje: