Czy można dawać psu słodycze?

Zwierzęta    
ocena

Znane jest powiedzenie „przez żołądek do serca”, w przypadku psów sprawdza się ono w jeszcze większym stopniu niż w przypadku ludzi. Wielu właścicieli psów chciałoby jak najlepiej dogodzić swym pupilom, jednak często przez swą niewiedzę robią im tym krzywdę. Przede wszystkim pies to nie człowiek, jego dieta powinna być inna, wiele produktów z ludzkiej diety jest dla psów szkodliwych, a nawet trujących.

Czy można dawać psu słodycze?

morguefile.com

Słodycze zdecydowanie nie powinny wchodzić w skład psiej diety. Przede wszystkim słodycze tuczą, nawet psy niedokarmiane słodkościami mają częste problemy z nadwagą przez przekarmianie i brak ruchu. Otyłość prowadzi do wielu poważnych chorób, niewydolności narządów wewnętrznych, problemów z oddychaniem, obciąża kręgosłup i stawy, prowadząc do zwyrodnień i problemów z poruszaniem się.

Wiele słodyczy zawiera dodatek kakao (głównie czekolada!) i rodzynek, które są szczególnie szkodliwe dla psów.

UWAGA!

Jeśli ktoś uważa, że pies powinien jednak dostawać bardziej wyszukane przysmaki i upiera się przy słodyczach, można w sklepach zoologicznych nabyć specjalne dropsy, a nawet czekolady dla psa. Taka czekolada nie jest trująca, ponieważ znacznie różni się składem od zwykłej czekolady (zawartość kakao w mlecznej czekoladzie wynosi ok. 30% a w czekoladzie dla psa – ok. 1%).

Kakao zawiera alkaloid – teobrominę, jej dawka śmiertelna dla psów wynosi 90-250mg/kg masy ciała. Tabliczka mlecznej czekolady zawiera ok. 150-220 mg w 100 g, a gorzkiej czekolady - 450-1600 mg w 100 g. Zjedzenie 2 tabliczek gorzkiej czekolady może być już śmiertelne dla psa średniej wielkości. W czekoladzie występuje również kofeina, w większych ilościach szkodliwa dla psów. Do zatrucia dochodzi od kilku do 24 godzin od zjedzenia czekolady, objawy jakie mogą wystąpić to: wymioty, bolesność brzucha, pobudzenie, biegunka, ślinotok, przyspieszony oddech, drgawki. Jeśli wystąpią któreś z objawów lub podejrzewamy, że pies mógł np. pod naszą nieobecność zjeść większą ilość czekolady, należy udać się do weterynarza. Nie w przypadku każdego psa dochodzi do zatrucia po zjedzeniu takiej samej dawki czekolady, może to być spowodowane różnicami w metabolizmie poszczególnych zwierząt, nie należy jednak ryzykować i podawać psu produktów zawierających czekoladę.

czekolada dla psówmorguefile.com

Innym z naszych przysmaków, który może wywołać zatrucie u psów są rodzynki. Ich toksyczna dawka wynosi 11,5 g na kg masy ciała. Zjedzenie dużej dawki rodzynek przez psa może prowadzić do niewydolności nerek.

Jednak chcąc dogodzić swemu psu, lepiej postudiować dostępne w internecie przepisy na ciasteczka dla psów o mięsnym (lub warzywnym) składzie i przygotować je w domu. Z pewnością takie smakołyki będą zdrowsze, a psu sprawią znacznie więcej radości niż kawałek czekolady.

Dajecie swoim pupilom słodycze? Jakie? Jak często? Dajcie znać!

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =