Czy warto zabierać psa do salonu pielęgnacji?

Zwierzęta    
ocena

Wszystkie psy wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. Od rasy czy typu psa zależy sposób i częstotliwość pielęgnacji skóry i okrywy włosowej zwierzęcia. Zdrowe psy o krótkiej i średniodługiej sierści wymagają głównie regularnego czesania i kąpieli od czasu do czasu. Psy długowłose są pod tym względem znacznie bardziej wymagające.

Czy warto zabierać psa do salonu pielęgnacji?

photoxpress.com

U wielu takich psów sierść wymaga regularnego skracania, a nawet kilkutygodniowe zaniedbanie rozczesywania włosów może mieć przykre skutki. Skołtunionej sierści często nie da się już rozczesać i należy ją wyciąć. Pod takimi kołtunami często mogą zagnieździć się pasożyty, a w drobnych rankach spowodowanych drapaniem się przez zwierzę – larwy much.

Na pierwszy rzut oka widać tylko psa z zaniedbaną sierścią, niektórzy właściciele nie zdają sobie sprawy, że takie zaniedbanie może prowadzić do cierpienia zwierzęcia.

Jeśli opiekunowie psa mają czas, warunki i odpowiednie akcesoria mogą oczywiście dbać o pupila w warunkach domowych, oszczędzając mu sporo stresu związanego z wizytą w salonie piękności. W przeciwnym wypadku pozostaje wizyta u profesjonalnego groomera. Można przy okazji wybrać dla naszego pupilka taką fryzurę, w której będzie czuł się komfortowo, a do czasu odrośnięcia włosów nie będzie wymagał tak czasochłonnych zabiegów.

Strzyżenie psaŹródło: photoxpress.com

Możemy zmniejszyć stres psa podczas wizyty w salonie przez wcześniejsze oswajanie go z zabiegami pielęgnacyjnymi. Przyzwyczajamy psa do unieruchomienia, stawiania go na stole, dotykania przez obcego człowieka, czyszczenia uszu, przemywania oczu, dotykania łap, brzucha, pazurów i zębów, szczotkowania, dźwięku suszarki i maszynki do strzyżenia, kąpieli.

Staramy się, by pies każdy z tych zabiegów kojarzył z czymś przyjemnym, najlepiej takie ćwiczenia rozpocząć już w wieku szczenięcym psa. Zawsze chwalimy pieska i nagradzamy smakołykami lub ulubioną zabawą.
Zabieranie zwierząt do salonów pielęgnacji nie powinno być fanaberią właścicieli, pamiętajmy, że my po wizycie w salonie spa czujemy się zrelaksowani, psy, a tym bardziej koty, po spotkaniu z groomerem zwykle czują się wprost przeciwnie. Korzystanie z takich usług z umiarem i w miarę potrzeb zwierzęcia jest natomiast jak najbardziej wskazane. Odpowiednia pielęgnacja jest dbaniem o zdrowie naszego pupila i jeśli nie mamy na nią czasu, możliwości lub nie jesteśmy pewni swoich kompetencji w tej dziedzinie, nie wahajmy się skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Salony pielęgnacji dla zwierząt nie są przeznaczone jedynie dla „arystokracji”, również nasi nierasowi przyjaciele mogą - a czasem nawet powinni - z nich korzystać.

Jakim zabiegom w domu poddajecie swojego psa? Jak często je wykonujecie?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =