Czym karmić konia?

Zwierzęta    
ocena

Końska dieta składa się z pasz objętościowych – suchej i mokrej, paszy treściwej, dodatków i wody. Koń powinien mieć przez cały czas dostęp do wody. Zawsze dostępna powinna być również kostka solna, która jest ważnym uzupełnieniem końskiej diety.

Czym karmić konia?

photo

Pasza objętościowa sucha to np. siano lub słoma. Siano podajemy po odpowiednim wysuszeniu, posiada znacznie więcej substancji odżywczych od słomy, która ma jednak pozytywny wpływ na działanie układu trawiennego.

Pasza objętościowa mokra to świeże rośliny, np. trawa – jest to naturalny dla koni rodzaj pożywienia, dlatego wypas jest nieodzownym elementem żywienia koni. W okresie zimowym, gdy nie ma dostępu do trawy można podawać buraki, marchew.

Pasza treściwa to zboże – ziarna jęczmienia najlepiej podawać grubo śrutowane lub parowane; jeśli podajemy owies, którego białko jest niepełnowartościowe, musimy uzupełniać te braki innymi rodzajami karmy. Pszenica jest zbożem o wysokich wartościach odżywczych i dobrej strawności, jednak przez zawartość glutenu nie należy podawać jej za wiele. Kukurydza, która ma właściwości tuczące stosowana jest głównie zimą.

Karma dla koniaŹródło: photoxpress.com

Stosunek ilości różnych rodzajów paszy w diecie zależy od wieku, stanu zdrowia i aktywności konia. U koni ciężko pracujących stosunek paszy objętościowej do paszy treściwej wynosi 1:2, dla koni wykonujących średnio ciężką pracę – 1:1, dla koni wykonujących lekką pracę 2:1.


Dobierając dietę dla konia należy zapoznać się szczegółowo z tabelami żywieniowymi i najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, by wziąć pod uwagę wymagania żywieniowe wynikające z jego stanu zdrowia.

Pamiętajmy, że po posiłku koń potrzebuje około godzinnego odpoczynku, zanim podejmie pracę czy trening.

Jeśli chcemy zdobyć końską sympatię przy pomocy smakołyków, a nie jest to nasz własny koń, zapytajmy zawsze właściciela co możemy podawać i w jakiej ilości. Nie dajemy koniom cukru, wprawdzie przepadają za nim, ale jedzenie go może mieć przykre konsekwencje zdrowotne.

UWAGA!

Jako przysmaków lepiej używać warzyw i niektórych owoców (marchew, buraki, jabłka, banany – nie więcej niż jeden dziennie), suchy chleb. W sklepach z artykułami dla koni można znaleźć szeroki wybór gotowych przysmaków dla koników.

Jeździcie konno? Jak długo i ile czasu na to poświęcacie?

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =