Czym karmić szynszyle?

Zwierzęta    
ocena

Naturalnym środowiskiem szynszyli są półpustynne górskie tereny. Żywią się głównie suchym i wyłącznie roślinnym pokarmem. Tamtejszy klimat nie sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, dlatego szynszyle nie są przystosowane do radzenia sobie z takimi intruzami. Należy wziąć to pod uwagę dobierając dla nich pokarm, dokładając wszystkich starań, by pochodził on z jak najlepszych źródeł i był w jak największym stopniu wolny od zanieczyszczeń.

Czym karmić szynszyle?

sxc.hu

Podstawą diety powinien być specjalny granulat dla szynszyli oraz siano. W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów granulatu różniących się smakiem i składem, wybór jednego z nich możemy uzależnić od preferencji naszego pupila. Zwracajmy uwagę na termin ważności karmy i jej stan, sprawdzajmy zawsze, czy granulat nie ma zalążków pleśni.

Podawanie wyłącznie mieszanek dla gryzoni (zboża, nasiona, suszone warzywa i owoce, granulat) niesie ze sobą ryzyko wybierania przez zwierzęta tylko niektórych składników pokarmu, co może prowadzić do niewłaściwego zbilansowania diety.

Staramy się karmić pupila o stałej porze, najlepiej robić to wieczorem, ponieważ jest to pora aktywności szynszyli, w razie potrzeby dokarmiamy zwierzę również rano. Jeśli zmieniamy dietę szynszyli najlepiej robić to stopniowo, mieszając najpierw niewielką ilość karmy, którą będziemy teraz stosować do podawanej do tej pory, stopniowo zmieniamy proporcje dodając coraz więcej nowej karmy.

Sianko najlepiej kupować w sklepach zoologicznych, podajemy około 80g dziennie.

Jako urozmaicenie diety możemy podawać orzechy, suszone lub świeże owoce i warzywa (świeże tylko raz na dłuższy czas, w niewielkich ilościach), liście mleczu, szpinaku lub sałaty, gałązki drzew. Takie dodatki stosujemy z dużym umiarem. Regularnie usuwamy resztki niezjedzonego pokarmu, by nie stały się pożywką dla pleśni i bakterii. Owoce, warzywa, rośliny liściaste i gałązki przed podaniem dokładnie myjemy, podajemy po obeschnięciu.

Dietę szynszyli warto wzbogacić w wapno, najlepiej podawane w formie twardej kostki dla gryzoni, pomaga przy okazji ścierać zęby.

Trawienie jest ułatwiane dzięki dużej ilości ruchu, powinniśmy więc regularnie wypuszczać szynszyle z klatki, by mogły swobodnie pobiegać.

Zwierzę zawsze musi mieć dostęp do świeżej, czystej wody, którą codziennie wymieniamy. Wodę z kranu najlepiej przegotować i wystudzić, by usunąć z niej nadmiar chloru. Woda w misce często się rozlewa i ulega zanieczyszczeniom, lepiej więc używać kulkowych poidełek dla gryzoni.

Jak myślicie, czym jeszcze można karmić szynszyle? Macie jakieś pomysły?

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =