Czym karmić tchórzofretki?

Zwierzęta    
ocena

Tchórzofretki są zwierzętami głównie mięsożernymi, ich przewód pokarmowy jest krótkim, a cały proces trawienia zajmuje do 3 godzin. Dieta tchórzofretki powinna się opierać na składnikach pochodzenia zwierzęcego (80%), składniki pochodzenia roślinnego stanowią w niej dodatek (20%).

Czym karmić tchórzofretki?

morguefile.com

Pokarm można przygotowywać samodzielnie w domu lub nabyć gotową karmę dla fretek w sklepie zoologicznym, występuje ona w formie suchego granulatu lub konserw. Przygotowując karmę w domu, możemy mieć duże problemy z odpowiednim jej zbilansowaniem, ponieważ dieta powinna być dość urozmaicona. Można podawać drób, wołowinę, ryby. Nie podaje się wieprzowiny z powodu ryzyka zachorowania tchórzofretki na chorobę Aujeszky. Można przygotowywać większe ilości mięsa i zamrażać je na później. Jako dodatków roślinnych można użyć płatków zbożowych, gotowanego ryżu, makaronu oraz warzyw i owoców.

Nie wolno podawać tchórzofretkom awokado, cebuli, czekolady. Słodycze w postaci ciast i cukierków są niezdrowe dla wszystkich ze zwierząt domowych. Nie powinno się również podawać mleka krowiego ani jego przetworów ze względu na możliwe reakcje alergiczne i nietolerancję laktozy.

Dobrze jest już młode zwierzę przyzwyczaić do jedzenia różnych rodzajów pokarmu, mokrych i suchych. Tchórzofretka niekarmiona wcześniej suchą karmą może jej nie chcieć jeść jako dorosłe zwierzę. Do jedzenia suchej karmy można przekonać tchórzofretkę zalewając karmę wywarem mięsnym (stopniowo zmniejszając jego ilość).

Ze względu na krótki czas trawienia tchórzofretka je często niewielkie ilości pokarmu. Powinna mieć więc do niego właściwie stały dostęp. Nie wolno jednak zostawiać mokrej karmy na cały dzień w misce, może się ona zepsuć i wywołać zatrucie pokarmowe. Pilnujmy też, czy zwierzę nie chowa kawałków mięsa „na później”.

Niektórzy podają tchórzofretkom pokarm dla kotów jednak nie zaspokaja on w pełni potrzeb żywieniowych tchórzofretek, które potrzebują większej ilości białka, tłuszczy i tauryny.

Kupując gotową karmę, zwróćmy uwagę na jej skład, powinna zawierać dobrej jakości produkty mięsne (określonego pochodzenia – drób, wołowina itp.).

Optymalny skład suchej karmy dla tchórzofretek:

Białko - 38 %

Tłuszcz  18 %

Włókno  6,5 %

Popiół  3,5%

Wilgotność  10,0 %

 

Poza podstawową karmą możemy podawać tchórzofretkom przekąski i smakołyki między posiłkami, co pomoże nam w ich wychowaniu i nawiązaniu z nimi więzi. Mogą to być owoce i warzywa lub gotowe przysmaki dla fretek, które można zakupić w sklepach zoologicznych.

dieta tchórzofretki

morguefile.com

Karmicie swoje tchórzofretki przygotowanym w domu jedzeniem czy kupnymi karmami/ konserwami? Dajcie znać!

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =