Zwierzęta Czym karmić tchórzofretki?

Czym karmić tchórzofretki?

-

Pokarm można przygotowywać samodzielnie w domu lub nabyć gotową karmę dla fretek w sklepie zoologicznym, występuje ona w formie suchego granulatu lub konserw. Przygotowując karmę w domu, możemy mieć duże problemy z odpowiednim jej zbilansowaniem, ponieważ dieta powinna być dość urozmaicona. Można podawać drób, wołowinę, ryby. Nie podaje się wieprzowiny z powodu ryzyka zachorowania tchórzofretki na chorobę Aujeszky. Można przygotowywać większe ilości mięsa i zamrażać je na później. Jako dodatków roślinnych można użyć płatków zbożowych, gotowanego ryżu, makaronu oraz warzyw i owoców.

Nie wolno podawać tchórzofretkom awokado, cebuli, czekolady. Słodycze w postaci ciast i cukierków są niezdrowe dla wszystkich ze zwierząt domowych. Nie powinno się również podawać mleka krowiego ani jego przetworów ze względu na możliwe reakcje alergiczne i nietolerancję laktozy.

Dobrze jest już młode zwierzę przyzwyczaić do jedzenia różnych rodzajów pokarmu, mokrych i suchych. Tchórzofretka niekarmiona wcześniej suchą karmą może jej nie chcieć jeść jako dorosłe zwierzę. Do jedzenia suchej karmy można przekonać tchórzofretkę zalewając karmę wywarem mięsnym (stopniowo zmniejszając jego ilość).

Ze względu na krótki czas trawienia tchórzofretka je często niewielkie ilości pokarmu. Powinna mieć więc do niego właściwie stały dostęp. Nie wolno jednak zostawiać mokrej karmy na cały dzień w misce, może się ona zepsuć i wywołać zatrucie pokarmowe. Pilnujmy też, czy zwierzę nie chowa kawałków mięsa „na później”.

Niektórzy podają tchórzofretkom pokarm dla kotów jednak nie zaspokaja on w pełni potrzeb żywieniowych tchórzofretek, które potrzebują większej ilości białka, tłuszczy i tauryny.

Kupując gotową karmę, zwróćmy uwagę na jej skład, powinna zawierać dobrej jakości produkty mięsne (określonego pochodzenia – drób, wołowina itp.).

Optymalny skład suchej karmy dla tchórzofretek:

Białko – 38 %

Tłuszcz 18 %

Włókno 6,5 %

Popiół 3,5%

Wilgotność 10,0 %

Poza podstawową karmą możemy podawać tchórzofretkom przekąski i smakołyki między posiłkami, co pomoże nam w ich wychowaniu i nawiązaniu z nimi więzi. Mogą to być owoce i warzywa lub gotowe przysmaki dla fretek, które można zakupić w sklepach zoologicznych.

dieta tchórzofretki

morguefile.com

Karmicie swoje tchórzofretki przygotowanym w domu jedzeniem czy kupnymi karmami/ konserwami? Dajcie znać!

Monika Gajda

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Psychoza maniakalno-depresyjna – objawy, leczenie

Psychoza maniakalno-depresyjna to niegdysiejszy termin poprzedzający określenie zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. Zaburzenia te rozciągają się właśnie na dwóch biegunach: manii - stanu niezwykłego pobudzenia i depresji - stanu przejmującego smutku. Fazy te pojawiają się naprzemiennie, z reguły najpierw pojawia się epizod depresyjny.

Przerwy na karmienie piersią

Prawo do skorzystania z przerw na karmienie dziecka piersią jest jednym z przywilejów rodzicielskich. Zagadnienie to reguluje Kodeks Pracy. Pracownica zainteresowana skorzystaniem z tego uprawnienia powinna złożyć odpowiednie oświadczenie pracodawcy. Co ważne, nie można go odrzucić.

Zobacz też

Jak rozmawiać z windykacją?

Nikt nas nie uczy zarządzania własnymi finansami, chyba że kończyliśmy technikum ekonomiczne lub zarządzanie. Nikt też nie uczy nas, jak radzić sobie z finansowymi tarapatami i jak rozmawiać z windykacją. Za to windykatorzy przechodzą szereg kursów i szkoleń od początkowych przez doskonalące. Wszystkie te szkolenia mają na celu wyuczenie w nich braku empatii co do naszych problemów. Na pewno niejeden z czytelników zastanawiał się, dlaczego w rozmowie telefonicznej przeprowadzonej z konsultantem czy konsultantką pracującą w dziale windykacji, żadne z nich nie chce słuchać, że zachorowało nam dziecko, że zredukowali etaty w firmie i straciliśmy pracę, że musieliśmy zapłacić nieprzewidywany wydatek.

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Jaką sukienkę na lato wybrać?

Odpowiednio wybrana sukienka na lato to idealny strój dla pań. Nie dość, że wyglądają w nich bardzo kobieco, to...

Może Cię zainteresuje: