Czym karmić żółwia?

Zwierzęta    
ocena

Dieta żółwi różni się w zależności od konkretnego gatunku, najbezpieczniej jest zapoznać się z dostępną literaturą dotyczącą wymóg hodowlanych danej odmiany zwierzęcia.

Czym karmić żółwia?

sxc.hu

Rodzaj podawanego pokarmu powinien odpowiadać diecie żółwi żyjących w ich naturalnym środowisku.

Żółwie lądowe pochodzące znad Morza Śródziemnego żywią się prawie wyłącznie pokarmem roślinnym, mają stały dostęp do wody (w kałużach i zbiornikach wodnych). Powinny otrzymywać pokarm bogaty w błonnik i wapń, o niskiej zawartości białka, owoce powinny stanowić jego jedynie niewielką część. Karmione pokarmem wysokobiałkowym mogą mieć problemy z nerkami, mogą też u nich wystąpić deformacje pancerza i kości wynikające ze zbyt szybkiego tempa wzrostu.

Żółwiom podawać można jadalne liście i kwiaty (np. liście mniszka lekarskiego, liście i kwiaty opuncji).Podstawą diety żółwi zamieszkujących sawanny i stepy powinny być trawy i siano (nie podajemy kłujących kłosów mogących zranić zwierzę), dodatkiem mogą być koniczyna,  kwiaty fiołka, opuncji, mniszka.

Żółwie muszą pobierać pokarm będący źródłem wapnia, możemy do pokarmu dodawać węglan wapnia, by uzupełnić zapotrzebowanie zwierząt na ten składnik.

Żółwie wodno-lądowe żywią się pokarmem mięsno-roślinnym o zmiennych proporcjach. Karmimy je wyłącznie w wodzie, ponieważ są przystosowane do pobierania pokarmu w tych warunkach. Dieta tych zwierząt powinna być jak najbardziej urozmaicona, w sezonie letnim możemy podawać dostępne na łąkach świerszcze, dżdżownice, liście mniszka lekarskiego. Karmimy żółwie drobnymi rybkami akwariowymi (np. gupiki, mieczyki), roślinami akwariowymi (np. moczarka, rzęsa wodne). Nie należy podawać wysokobiałkowego mięsa ssaków lub ptaków, karmy suchej lub puszkowej dla psów czy kotów, przetworzonych produktów jadanych przez ludzi jak wędliny lub sery, owoców i warzyw.

Zawsze komponujemy dietę zwierzęcia biorąc pod uwagę jego sposób odżywiania się i dostępne rodzaje pokarmu w jego środowisku naturalnym. Produkty gotowe dostępne w sklepach zoologicznych nie zawsze są najodpowiedniejsze, a w niektórych przypadkach mogą być wręcz szkodliwe.

Co najbardziej smakuje Waszym żółwiom? :)

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =