Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?

Zwierzęta    
ocena

Załatwianie się kota poza kuwetą może mieć różne przyczyny. Zacznijmy od tych najłatwiejszych do wyeliminowania.

Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?

sxc.hu

Przede wszystkim kuweta powinna być regularnie sprzątana, koty nie lubią załatwiać się w zbyt zanieczyszczonym żwirku. Kot może odmówić korzystania z kuwety, gdy zmieniliśmy rodzaj używanego żwirku, wystarczy wrócić do tego wcześniej stosowanego.

Koty przyzwyczajają się też do miejsca załatwiania swych potrzeb, mogą nie zaakceptować zmiany miejsca położenia kuwety. Umieszczamy więc kuwetę na poprzednim miejscu i stopniowo przesuwamy ją codziennie o kilka centymetrów w kierunku miejsca w którym ma się teraz docelowo znajdować. 

Umieszczenie misek z karmą w pobliżu kuwety również może skutecznie zniechęcić kota do jej używania, koty nie załatwiają się w pobliżu miejsca, w którym jedzą. Jeśli mamy w domu więcej niż jednego kota koniecznie zaopatrzmy się w tyle kuwet co mamy kotów + 1 dodatkowa. Niektóre koty nie chcą korzystać z wspólnych toalet.

Jeśli żadna z powyższych przyczyn nie pasuje do naszego problemu udajmy się do lekarza weterynarii, by wykluczyć przyczyny fizjologiczne zmian w zwyczajach naszego pupila.

Koty to bardzo wrażliwe stworzenia, jeśli kota załatwiającego swe potrzeby fizjologiczne coś przestraszy może wytworzyć się u niego niemiłe skojarzenie z przebywaniem w kuwecie i więcej tam nie zaglądać.

W sytuacji gdy kot cierpi na schorzenia układu moczowego lub pęcherza i oddawanie moczu sprawia mu ból, również może skojarzyć to niemiłe doznanie z kuwetą i nawet po wyleczeniu nie chcieć się w niej załatwiać, w tej sytuacji rozwiązaniem może być zmiana kuwety i jej miejsca położenia.

Innym powodem załatwiania się poza kuwetą może być znaczenie terenu moczem i kałem. Koty, które czują się w domu bezpiecznie nie oznaczają w ten sposób swego otoczenia, jeśli zaczynają to robić może to oznaczać że czują się niepewnie, przeżywają stres. Powodem stresu dla kota może być niemal każda zmiana w jego otoczeniu, w trybie życia domowników lub ich składzie. By dojść do przyczyn, które wywołały zmiany w zachowaniu zwierzęcia i poradzić sobie z problemem radzę zwrócić się o pomoc do behawiorysty zwierzęcego, najlepiej specjalizującego się w terapii problemów behawioralnych kotów.

UWAGA!

Jeśli kotu z dowolnej przyczyny zdarzy się załatwić poza kuwetą, by zapobiec powtarzaniu się tego w przyszłości musimy dokładnie oczyścić to miejsce detergentem, a następnie przetrzeć je spirytusem, postawmy też w pobliżu tego miejsca miskę z jedzeniem. Koty załatwiają się zwykle w tych samych miejscach kierując się pozostawionym tam wcześniej zapachem, dlatego konieczne jest wyeliminowanie go.

Macie ten problem ze swoim kotem? Od jak dawna? Konsultowaliście się już z weterynarzem?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =