Dlaczego mój kot łysieje?

Zwierzęta    
ocena

Jeśli nasz kot łysieje, może to być objawem różnych chorób. Gdy zauważymy zmiany skórne u swojego pupila lub nadmierne wypadanie sierści poza okresami linienia, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Dlaczego mój kot łysieje?

morguefile.com

Wypadanie sierści często spowodowane jest alergią, pasożytami lub grzybicą. Alergie (pokarmowe, wziewne, kontaktowe, na ugryzienia pcheł) zwykle objawiają się zmianami skórnymi, świądem, a w ich wyniku mogą powstawać wyłysienia. Poza pchłami do wyłysień przyczynić się mogą również inne pasożyty jak świerzb, nużeniec, roztocza.

Świerzbowiec drąży kanały w skórze zwierzęcia, co objawia się silnym swędzeniem, pojawiają się krosty i strupy, często dochodzi do powikłań w postaci infekcji bakteryjnych. Pierwsze zmiany pojawiają się zwykle w okolicach głowy i pyszczka, ale mogą przenieść się na całe ciało.

problemy z kotemmorguefile.com

Nużeniec pasożytuje w mieszkach włosowych kotów. Niewielkie ilości nużeńców występują również na skórze u zdrowych zwierząt, do zachorowania zwykle dochodzi z powodu obniżenia odporności kota, najczęściej chorują zwierzęta młode. Zmiany skórne, wykwity, zapalenie mieszków włosowych i świąd występują początkowo w okolicy głowy.

Grzybica rozwija się najczęściej w wyniku zaniedbania higieny lub podrażnienia skóry. Na skórze zaatakowanej przez grzyby wypadają włosy, pokrywa się ona łupieżem i strupami. Swędzenie jest zwykle niewielkie.

W przypadku łysienia o podłożu hormonalnym występują symetryczne zmiany na bokach, choroba spowodowana może być m.in. nadczynnością kory nadnerczy, niedoczynnością tarczycy,  nowotworem jąder lub jajników.

Wypadanie sierści i łysienie u kotów może być również spowodowane nadmiernym wylizywaniem w wyniku przewlekłego stresu. Gdy w życiu zwierzęcia zachodzą jakieś poważne zmiany jak np. przeprowadzka, przemeblowanie, w domu pojawia się nowe zwierzę lub np. dziecko, właściciel zmienia rutynę dnia, kot może przeżywać z tego powodu stres, czuć się zagrożony lub po prostu nudzić się nie mając tyle kontaktów z właścicielem co wcześniej. Czasami wylizywanie spowodowane bólem i chorobą może przekształcić się w nawyk i występować również po wyleczeniu pierwotnej choroby.

Warto przeanalizować zmiany, jakie ostatnio zaszły w naszym domu i zapewnić kotu więcej uwagi i zabaw oraz spokojne miejsce schronienia, w którym może czuć się bezpiecznie. Jeśli badania nie wykrywają chorobowych przyczyn wylizywania się, najlepiej skontaktować się z behawiorystą zwierzęcym.

Zauważyliście, że Wasz kot łysieje? Macie przypuszczenia odnośnie powodu? Podzielcie się nimi.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =