Dlaczego mój pies łysieje?

Zwierzęta    
ocena

Łysienie psa może być objawem różnych chorób, jeśli zauważymy zmiany skórne u swojego pupila lub nadmierne wypadanie sierści poza okresami linienia, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Najczęściej łysienie spowodowane jest alergią, pasożytami lub grzybicą. Alergie różnego rodzaju (pokarmowe, wziewne, kontaktowe, na ugryzienia pcheł) często objawiają się zmianami skórnymi, świądem, a w ich wyniku mogą powstawać wyłysienia. Poza pchłami do wyłysień przyczynić się mogą również inne pasożyty jak świerzb i nużeniec.

Dlaczego mój pies łysieje?

morguefile.com

Świerzbowiec drąży kanały w skórze zwierzęcia, co objawia się silnym swędzeniem, pojawiają się krosty i strupy, często dochodzi do powikłań w postaci infekcji bakteryjnych. Pierwsze zmiany pojawiają się zwykle w okolicach głowy i pyska ale mogą przenieść się na całe ciało.

Nużeniec pasożytuje w mieszkach włosowych psów. Niewielkie ilości nużeńców występują również na skórze u zdrowych zwierząt, do zachorowania zwykle dochodzi z powodu obniżenia odporności psa, najczęściej chorują zwierzęta młode. Zmiany skórne, wykwity, zapalenie mieszków włosowych i świąd występują początkowo w okolicy głowy.

Grzybica rozwija się zwykle w wyniku zaniedbania higieny lub podrażnienia skóry. Na skórze zaatakowanej przez grzyby wypadają włosy, pokrywa się ona łupieżem i strupami. Swędzenie jest zwykle niewielkie.

Inne przypadki łysienia:

- sezonowe łysienie boków to rzadka choroba, której przyczyny nie są do końca poznane, poza łysieniem na bokach nie występują inne zmiany ani swędzenie, prawdopodobnie jest związana ze zmianą długości dnia.

- łysienie o podłożu hormonalnym, występują symetryczne zmiany na bokach psa, choroba spowodowana może być m.in. nadczynnością kory nadnerczy (zespół Cushinga), niedoczynnością tarczycy, nowotworem jąder lub jajników.

- gronkowcowe zapalenie skóry, występują krosty, grudki i łysienie występują zwykle w okolicach łap i podbrzusza.

- łysienie plackowate, pojawiają się owalne wyłysienia, które zwiększają swoją powierzchnię.

- wrodzona dysplazja mieszków włosowych, przypomina objawami sezonowe łysienie boków ale nie ma związku z długością dnia.

przyczyny łysienia psówmorguefile.com

Czasami przyczyną łysienia jest wylizywanie łap lub ogona przez psa spowodowane stresem. Najczęściej zdarza się w przypadku psów trzymanych w kojcach, których podstawowe potrzeby nie są zaspokajane.

Jeśli zauważymy, że nasz pies łysieje, obejrzyjmy dokładnie jego skórę. Sprawdźmy, jakie inne objawy towarzyszą łysieniu (krosty, zaczerwienienia, drapanie się) i poinformujmy o tym weterynarza. Nie lekceważmy łysienia, często jest objawem poważnych schorzeń, a towarzyszący mu świąd sprawia, że zwierzę cierpi.

Zauważyliście, że Wasz pies łysieje? Macie przypuszczenia odnośnie powodu? Podzielcie się nimi.

OCENA
3.86
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =