Dlaczego pies się cały czas drapie? Przyczyny

Zwierzęta    
ocena

Do najczęstszych przyczyn drapania się psów należą pasożyty skórne i alergie. Najczęściej występujące u psów pasożyty to pchły, które dodatkowo wywołują swymi ugryzieniami silną reakcję alergiczną. Najlepiej jest takim sytuacjom zapobiegać regularnie stosując preparaty przeciwpchelne w postaci obroży lub typu spot-on (zakraplanych na skórę).

Dlaczego pies się cały czas drapie? Przyczyny

sxc.hu

Jeśli jest już za późno i nasz pies zaczął się intensywnie drapać, a na jego skórze zauważyliśmy pchły lub ich odchody, czym prędzej nabywamy środek przeciwpchelny dla psa oraz środek odpchlający do stosowania w otoczeniu psa np. na jego posłaniu. Udajemy się też z psem do weterynarza, by ten złagodził uczucie swędzenia lekami przeciwalergicznymi.

Inne pasożyty skórne występujące na skórze psa to wszy, kleszcze, świerzbowce i nużeńce. Równie częstą co pasożyty przyczyną drapania się psów są alergie.

U psów może występować alergia wziewna, np. na pyłki, roztocza, naskórek. W wyniku czego rozwija się atopowe zapalenie skóry objawiające się głównie świądem, mogą wystąpić również zapalenie spojówek, uszu lub zmiany astmatyczne. Możemy podejrzewać uczulenie na pyłki traw jeśli objawy występują sezonowo.

Rzadką formą alergii u psów jest alergia kontaktowa, psia sierść jest stosunkowo dobrym zabezpieczeniem jednak i ta forma uczulenie może przytrafić się naszemu pupilowi. W tym przypadku zmiany skórne występują w miejscu kontaktu z alergenem. Zwykle bywa to uczulenie na obroże przeciwpchelne, w takim przypadku wystarczy zmienić obrożę na inne formy zabezpieczenia przeciwpchelnego.

Kolejnym rodzajem uczuleń są alergie pokarmowe. Psy mogą po dłuższym czasie przyjmowania danego pokarmu uczulić się na jeden lub kilka z jego składników. Objawy to głównie świąd, zapalenie skóry, czasem uszu, w niektórych przypadkach może też wystąpić biegunka.

UWAGA!

Czasami nadmierne drapanie się psa może być sposobem odreagowania stresu, zanim jednak zwrócimy się o pomoc do psiego psychologa, wykluczmy przyczyny alergiczne oraz obecność pasożytów, diagnozę oczywiście musi postawić lekarz weterynarii na podstawie przeprowadzonych badań.

Wasz pies ciągle się drapie? Od jak dawna? Podejrzewacie jaka może być tego przyczyna?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =