Dogoterapia - co to jest, na czym polega?

Zwierzęta    
ocena

Według jeden z definicji - „dogoterapia jest terapią kontaktową z udziałem psa, polegającą na wieloprofilowym usprawnianiu dzieci i dorosłych. Dogoterapia jest rodzajem pracy uzupełniającym szeroko rozumianą rehabilitację i nie może pozostać jedyną forma terapii, a stanowi uzupełnienie całości oddziaływań terapeutycznych”.

Dogoterapia - co to jest, na czym polega?

sxc.hu

Zajęcia z udziałem psów mogą pomóc na wiele sposobów, pozwalają przełamać lęk przed psem i nawiązać z nim więź poprzez podchodzenie do niego, przytulanie, głaskanie, poznawanie budowy ciała psa. Dogoterapia uczy orientacji w schemacie własnego ciała, stymuluje zmysły dotyku, wzroku i słuchu, wspomaga ćwiczenia koncentracji uwagi, pomaga rozwijać umiejętności wyrażania emocji, naśladowania poszczególnych ruchów i całych czynności poprzez obserwację psa, uczy samodzielnego wykonywania czynności (np. czesanie psa, prowadzenie na smyczy), ćwiczenia wykonywane z psem poprawiają sprawność ruchową, kontakt z psem pobudza spontaniczne zachowania.

Zajęcia z psem mogą mieć różną formę, mogą być prowadzone indywidualnie lub grupowo. Forma zajęć jest dopasowywana do konkretnego przypadku, jego stopnia niepełnosprawności i potrzeb przez lekarza prowadzącego.

Dogoterapia najczęściej prowadzona jest w trzech formach: spotkania z psem (aktywności z udziałem psa), edukacji z psem, terapii z psem.

Spotkanie z psem to zajęcia z udziałem psa polegające na spontanicznym kontakcie i zabawie dziecka z psem kierowane przez prowadzącego. Ta forma zajęć stymuluje zmysły, pobudza aktywność, przełamuje lęki przed kontaktami z otoczeniem, pozwala nawiązać więź z psem, wywołuje pozytywne emocje

Edukacja z psem to zajęcia odbywające się często w szkołach lub przedszkolach, mają za zadanie usprawnić sferę poznawczą i intelektualną dzieci poprzez motywowanie ich do nauki.

Terapia z psem ma z góry założony cel, jej forma jest dopasowywana do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka.

Co myślicie o dogoterapii? Mieliście kiedyś okazję ją np. obserwować? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =

1. Czyjej definicji ? Definicji dogoterapii jest kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt. Praktycznie każda organizacja dogoterapeutyczna ma własną definicję i powiązany z nią sposób działania i przygotowania psów do zajęć. 2. Polska terminologia form zajęć z udziałem psa: Spotkanie z psem, Edukacja z psem i Terapia z psem została wprowadzona przez Polskie Towarzystwo Kynoterapeutyczne - www.kynoterapia.eu - w ramach standaryzacji kynoterapii. Podane tutaj "definicje" form zajęć odbiegają od standardu, robiąc wodę z mózgu czytelnikom. Jest to często spotykany u niektórych przykład "twórczego opracowania" zmieniającego sens pierwotnej definicji.

~ / 2012-08-09 12:18:25
oceń komentarz: (0) (0)