Dyskopatia u psa - leczenie

Zwierzęta    
ocena

Dyskopatia jest chorobą kręgosłupa polegającą na wypadaniu, przesuwaniu się lub degeneracji tarczek (dysków, krążków) międzykręgowych. Problem ten występuje częściej u małych psów. Zwłaszcza niektóre rasy są do niego predysponowane, np. jamnik, buldog, beagle.

Dyskopatia u psa - leczenie

morguefile.com

Leczenie należy podjąć jak najszybciej, najlepsze wyniki daje leczenie podjęte już tego samego dnia, w którym doszło do przesunięcia tarczki międzykręgowej. Sposoby leczenia zależą od rodzaju uszkodzenia tkanki rdzenia kręgowego.

Jeśli objawy są już zaawansowane, doszło do niedowładu kończyn, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Operacja polega na usunięciu całego uszkodzonego dysku (hemilaminectomia) lub usunięciu jedynie jądra miażdżystego (fenestracja), w ten sposób usuwa się istniejący nacisk na dysk kręgowy.

Wcześnie zdiagnozowana dyskopatia (na etapie samej bolesności, ewentualnie lekkiej kulawizny) może być leczona nieoperacyjnie poprzez unieruchomienie zwierzęcia, ograniczenie ilości podawanej karmy oraz podawanie leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i witamin z grupy B.

Nie wolno w tym czasie podnosić i przenosić psa, by nie pogłębić uszkodzenia kręgosłupa. Zaleca się rehabilitację i odpowiednie zalecone przez weterynarza ćwiczenia i masaże.

Wasz pies cierpi na dyskopatię? Jak wygląda leczenie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =