Ile kosztuje utrzymanie kota?

Zwierzęta    
ocena

Koszt utrzymania kota zależy w głównej mierze od jego stanu zdrowia, potrzeb pielęgnacyjnych i od właściciela. Nabywając młodego kociaka musimy zaopatrzyć się w odpowiednią wyprawkę – miski na karmę i wodę, kuwetę, żwirek, zabawki, ewentualnie posłanie i drapak.

Ile kosztuje utrzymanie kota?

sxc.hu

Podstawowy zestaw „startowy” to koszt ok. 60-100 zł. Ceny drapaków w zależności od modelu wahają się od 20 do kilkuset złotych. Posłanie możemy zrobić z poduszki lub kocyka ale też nabyć specjalny domek dla kota za kilkadziesiąt złotych.

Kolejne wydatki to szczepienia i odrobaczanie kota (ok.120-150zł). Koszt karmy dla kociąt to ok.10-30zł za kg. Dla bezpieczeństwa kotów w mieszkaniu warto zabezpieczyć balkon specjalną siatką (wykonanie tego przez fachowców to koszt kilkuset złotych, w zależności od wielkości zabezpieczanej powierzchni).

Koty długowłose mogą wymagać regularnych wizyt w salonie piękności dla zwierząt, jest to dodatkowy koszt utrzymania kotka (100-130zł/wizyta). Stałe wydatki ponoszone w przypadku dorosłych kotów to zakup karmy (20-30zł/kg), żwirku (2-15zł/kg), corocznych szczepień i regularnego odrobaczania zwierzęcia (ok.100zł). Musimy się jednak liczyć z możliwością nieprzewidzianych przez nas wydatków np. w przypadku choroby kota lub spowodowanych zniszczeniami w domu (np. podrapane meble, stłuczone wazony, rozerwane firanki itp.).

Gdy zwierzę podrośnie warto rozważyć zabieg kastracji lub sterylizacji, koszt zabiegu to 100-200zł. Jeśli posiadamy rasową kotkę, koszty jej utrzymania wzrosną w czasie ciąży i odchowu młodych (ale też zwrócą się przy sprzedaży kociąt).

Jeśli wyjeżdżamy, a nie mamy nikogo z rodziny lub znajomych kto mógłby zaopiekować się naszym pupilkiem musimy opłacić pobyt kota w hotelu dla zwierząt lub opiekę petsittera (jest to w przypadku kotów lepsze rozwiązanie), cena dziennej opieki to ok. 20-30zł.

Wraz z postępującym wiekiem często pogarsza się stan zdrowia zwierzęcia, zachodzi potrzeba regularnego przeprowadzania badań i ewentualnie podawania leków. Tu już koszty bywają bardzo różne w zależności od kondycji i stanu zdrowia konkretnego kota.

Przeciętny miesięczny koszt utrzymania kota to ok. 60-100zł, trzeba być jednak zawsze przygotowanym na zwiększenie się tej kwoty.

Macie już jakieś zwierzę? Jeśli tak - ile kosztuje Was jego miesięczne utrzymanie? Dajcie znać.

OCENA
4.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =