Jak, co gotować dla psa?

Zwierzęta    
ocena

Samodzielne przygotowanie pełnowartościowych posiłków dla psa jest znacznie bardziej czasochłonne i często związane z większymi wydatkami niż zakup gotowej suchej karmy. Jeśli jednak decydujemy się na ten sposób karmienia psa, dobrze jest zaznajomić się z podstawowymi zasadami żywienia psów.

Jak, co gotować dla psa?

sxc.hu

Najczęściej zaleca się przyrządzanie posiłku w proporcjach: 1/3 mięsa (około 20g/kg masy ciała), 1/3 wypełniacza, 1/3 jarzyn i owoców. Z mięs możemy podawać drób, wołowinę, gotowaną wieprzowinę, dziczyznę, ryby (nie podajemy ryb stale, jedynie raz na jakiś czas lub naprzemiennie z innym mięsem). Najbezpieczniejszym wypełniaczem, który wpływa na wydłużenie procesu trawienia a przez to zwiększone przyswajanie składników pokarmu, jest gotowany ryż. Można stosować również makaron, jest on jednak bardziej kaloryczny nie nadaje się więc dla psów o niskiej aktywności i zagrożonych nadwagą.

Jarzyny i owoce rozdrabniamy przed podaniem, nie gotowane zachowują znacznie więcej witamin (nie dajemy psu cebuli i awokado, ponieważ są dla psów szkodliwe). Tłuszcz zawarty w mięsie możemy uzupełniać tłuszczami roślinnymi lub olejem z dorsza. Przygotowywane w domu posiłki można suplementować odpowiednimi preparatami witaminowo-mineralnymi, nie przekraczamy zalecanych dawek.

W psiej kuchni nie stosujemy przypraw, które mogą być dla psa szkodliwe, dlatego też nie karmimy psów resztkami z naszych obiadów. Dokładny skład diety naszego pupila najlepiej skonsultować z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierząt, pomogą nam oni odpowiednio ją skomponować w zależności od kondycji, wielkości, stanu zdrowia, poziomu aktywności i wieku zwierzęcia.

Suki w ciąży i szczenięta wymagają odmiennego sposobu żywienia i tu już zawsze konieczna jest opinia specjalisty lub stosowanie gotowych dobrej jakości karm przeznaczonych dla psów danej wielkości i w danym przedziale wiekowym.

UWAGA!

Zapotrzebowanie żywieniowe psów jest zróżnicowane i to co odpowiada jednemu, szkodzi innemu, dwa psy tej samej rasy, tego samego wieku i o tym samym poziomie aktywności mogą potrzebować różnej ilości pokarmu. Dlatego zawsze musimy uważnie obserwować wygląd i kondycję naszego psa. Zwróćmy uwagę czy nie zaczyna nadmiernie chudnąć lub tyć, nie drapie się, czy jego sierść wygląda zdrowo, a wypróżnienia są regularne i o dobrej konsystencji.

Częściej sami przygotowujecie swoim pupilom posiłki czy kupujecie karmę? Co smakuje im bardziej? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
2.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =