Jak, czym usunąć kamień nazębny u psa samemu?

Zwierzęta    
ocena

U psów podobnie jak u ludzi tworzy się kamień nazębny, który z czasem może powodować zapalenie dziąseł i wypadanie zębów. Jeśli nalot jest duży, a dziąsła zaczerwienione pozostaje udanie się do weterynarza, który pod narkozą usunie kamień z zębów psa.

Jak, czym usunąć kamień nazębny u psa samemu?

photoxpress.com

Lepiej zapobiegać takim sytuacjom przez właściwe zabiegi higieniczne. Nie wszystkie psy wymagają ich w równym stopniu, tworzenie się kamienia zależy od diety psa oraz predyspozycji genetycznych.

Psy żywione suchą karmą, mają mniejsze problemy z kamieniem nazębnym, ponieważ gryzienie twardych granulek częściowo usuwa tworzące go płytki bakteryjne. Znaczenie ma również to czy pies dostaje dodatkowo gryzaki lub na spacerach gryzie patyki i gałęzie.

Jeśli widzimy, że u naszego psa odkłada się duża ilość kamienia nazębnego, powinniśmy zająć się higieną jego jamy ustnej. W sklepach zoologicznych możemy znaleźć przeróżne preparaty pomagające utrzymać zęby psa w dobrym stanie. Są specjalne szczoteczki i pasty do zębów dla psów, szczoteczki mogą przypominać te stosowane u ludzi lub są nakładane na palec, używając ich masujemy również dziąsła psa.

Nie stosujemy preparatów przeznaczonych dla ludzi, pasty do zębów dla psów poza innym składem, mają przyjemny dla psa smak. Jeśli nasz pies wyjątkowo nie lubi czyszczenia zębów, możemy podawać mu specjalne gryzaki czyszczące zęby lub smarować pastą zabawki, które pies chętnie gryzie. Dobrym rozwiązaniem może też być specjalny spray, którym wystarczy spryskać zęby psa.

 1. Krok pierwszy

  Sposób stosowania pasty czy sprayu jest różny w zależności od konkretnego preparatu. Powinniśmy zawsze kupując nowy produkt dokładnie zaznajomić się z ulotką i zaleceniami producenta.

 2. Krok drugi

  Jeśli nasz pies nie jest przyzwyczajony do czyszczenia zębów, zaczynamy od zapoznania go z nowym smakiem pasty przez np. nałożenie małej jej ilości na lubiany przez psa smakołyk.

 3. Krok trzeci

  Następnie nabieramy odrobinę pasty na palec i delikatnie rozcieramy go na zębach psa. Zawsze na koniec nagradzamy psa smakołykiem.

 4. Krok czwarty

  Dopiero jeśli pies nie protestuje przeciwko takim zabiegom, używamy szczoteczki. Postępujemy małymi kroczkami, nie czyścimy od razu wszystkich zębów psa, na początku w trakcie przyzwyczajania go do takich zabiegów zaczynamy od jednego – kilku zębów.

 5. Krok piąty

  Pastę rozcieramy na zębach, nie spłukujemy (chyba że producent danego produktu zaleca inaczej).

 6. Krok szósty

  Częstotliwość stosowania pasty również jest zmienna w zależności od używanego produktu. Jeśli dana pasta nie sprawdza się w przypadku naszego psa, wypróbujmy inne, możemy je też łączyć np. z gryzakami czyszczącymi żeby.

 7. Krok siódmy

  Utrzymanie higieny jamy ustnej psa zapobiega chorobom dziąseł, zębów oraz przykremu zapachowi z pyska.

Czyścicie zęby swoim pupilom? W jaki sposób i jak często? Dajcie znać!

OCENA
4.20
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =