Jak dbać o łapy psa?

Zwierzęta    
ocena

Łapy przeciętnego psa nie wymagają zaawansowanej pielęgnacji. Do obowiązków właściciela związanych z pielęgnacją psich łap należy głównie przycinanie pazurów, zabezpieczanie opuszków zimą przed odmrożeniami i solą, którą posypuje się w miastach chodniki oraz kontrolowanie, czy pies nie przeciął łapy na spacerze.

Jak dbać o łapy psa?

sxc.hu

Pazury przycinamy w miarę potrzeb - możemy pozostawić to weterynarzowi w czasie wizyt kontrolnych lub robić to w domu specjalnymi cążkami dla psów. U psów z jasnymi pazurami widzimy dokąd sięga ukrwiona żyłka, przycinamy pazur kilka milimetrów od niej, w przypadku psów z ciemnymi pazurami zadanie jest trudniejsze. Najbezpieczniej jest co kilka tygodni przycinać same końcówki pazurów (ok. 2mm), chyba że pies sam je sobie ściera na twardym podłożu.

Zimą, zwłaszcza w przypadku psów mieszkających w miastach, powinniśmy zabezpieczać ich łapy wazeliną lub specjalnymi preparatami dostępnymi w sklepach zoologicznych. Jeśli nasz pies bardzo cierpi z powodu mrozu i soli, możemy zakładać mu specjalne buty dla psów.

Po spacerach powinniśmy sprawdzać, czy żadne ciało obce nie wbiło się w opuszki psich łap lub czy nie doszło do zranienia. Jeśli tak się stało, przemywamy ranę wodą utlenioną, a jeśli jest głęboka, udajemy się do weterynarza, a przy drobnych skaleczeniach zabezpieczamy je bandażem przed pobrudzeniem.

Psy ras z predyspozycjami do problemów ze stawami należy otoczyć specjalną opieką. W porozumieniu z lekarzem weterynarii można podawać im suplementy diety wspomagające pracę stawów, chronić przed przeciążeniami, wzmacniać mięśnie takimi ćwiczeniami jak pływanie.

Dodalibyście coś do tej listy? Na co jeszcze zwracacie uwagę? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =