Jak dbać o zęby u psa?

Zwierzęta    
ocena

Psie zęby – podobnie jak nasze – wymagają odpowiedniej higieny, aby były zdrowe, mocne i odporne na choroby. Dowiedz się jak dbać o zęby psa i czym czyścić zęby naszego ulubieńca?

Jak dbać o zęby u psa?

U psów - podobnie jak u ludzi - tworzy się kamień nazębny, który z czasem może powodować zapalenie dziąseł i wypadanie zębów. Jeśli nalot jest duży, a dziąsła zaczerwienione pozostaje udanie się do weterynarza, który pod narkozą usunie kamień z zębów psa. Lepiej zapobiegać takim sytuacjom przez właściwe zabiegi higieniczne.

Nie wszystkie psy wymagają ich w równym stopniu - tworzenie się kamienia zależy od diety psa oraz predyspozycji genetycznych. Psy żywione suchą karmą, mają mniejsze problemy z kamieniem nazębnym ponieważ gryzienie twardych granulek częściowo usuwa tworzące go płytki bakteryjne. Znaczenie ma również to czy pies dostaje dodatkowo gryzaki lub na spacerach gryzie patyki i gałęzie.

Jeśli widzimy, że u naszego psa odkłada się duża ilość kamienia nazębnego, powinniśmy zająć się higieną jego jamy ustnej. Dotykanie zębów i okolic pyska jest dla większości psów niezbyt miłym zabiegiem, dlatego powinniśmy przyzwyczajać naszego psa do takich sytuacji od szczeniaka, zaglądając do jego pyska, dotykając zębów a następnie chwaląc i nagradzając pysznym smakołykiem.

W sklepach zoologicznych możemy znaleźć przeróżne preparaty pomagające utrzymać zęby psa w dobrym stanie. Są specjalne szczoteczki i pasty do zębów dla psów, szczoteczki przypominają te stosowane u ludzi lub są nakładane na palec. Używając ich masujemy również dziąsła psa.

Nie stosujemy preparatów przeznaczonych dla ludzi, pasty do zębów dla psów poza innym składem, mają przyjemny dla psa smak. Jeśli nasz pies wyjątkowo nie lubi czyszczenia zębów możemy podawać mu specjalne gryzaki czyszczące zęby lub smarować pastą zabawki, które pies chętnie gryzie. Dobrym rozwiązaniem może też być specjalny spray, którym wystarczy spryskać zęby psa.

Sposób stosowania pasty czy sprayu jest różny w zależności od konkretnego preparatu. Powinniśmy zawsze kupując nowy produkt dokładnie zaznajomić się z ulotką i zaleceniami producenta.

Jeśli nasz pies nie jest przyzwyczajony do czyszczenia zębów, zaczynamy od zapoznania go z nowym smakiem pasty przez np. nałożenie małej jej ilości na lubiany przez psa smakołyk. Następnie nabieramy odrobinę pasty na palec i delikatnie rozcieramy go na zębach psa. Zawsze na koniec nagradzamy psa smakołykiem! Dopiero jeśli pies nie protestuje przeciwko takim zabiegom używamy szczoteczki.

Postępujemy małymi kroczkami, nie czyścimy od razu wszystkich zębów psa, na początku w trakcie przyzwyczajania go do takich zabiegów zaczynamy od jednego – kilku zębów.  Pastę rozcieramy na zębach, nie spłukujemy (chyba że producent danego produktu zaleca inaczej).

Częstotliwość stosowania pasty również jest zmienna w zależności od używanego produktu. Jeśli dana pasta nie sprawdza się w przypadku naszego psa, wypróbujmy inne, możemy je też łączyć np. z gryzakami czyszczącymi żeby. Utrzymanie higieny jamy ustnej psa zapobiega chorobom dziąseł, zębów oraz przykremu zapachowi z pyska.

Jakim zabiegom pielęgnacyjnym poddajecie swoje psy? Jak często je wykonujecie?

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =

Witam, Ja używam u mojej Suni pasty do zębów dla psów Stoma-żel, od wielu lat i efekty są bardzo dobre, a zapach jeszcze lepszy :-)

~ / 2012-12-18 17:24:41
oceń komentarz: (0) (0)