Jak hodować szczura w domu?

Zwierzęta    
ocena

Choć niektórych odstręcza widok długiego nieowłosionego ogona, szczury są wspaniałymi zwierzętami domowymi. Ich niezwykła inteligencja i szybkość uczenia się sprawią, że hodowla tych zwierząt z pewnością przyniesie nam wiele radości.

Jak hodować szczura w domu?

Szczury możemy trzymać pojedynczo, w parach lub w większych grupach. Im więcej szczurów, tym większą klatkę należy im zapewnić. Decydując się na większą ilość tych zwierząt, lepiej jest wykastrować samce, by uniknąć niekontrolowanego mnożenia się szczurków. Szczury rozmnażają się bardzo często, a ich mioty liczą po kilkanaście sztuk. Sklepy zoologiczne chętnie przyjmują młode szczurki, jednak często kończą one jako karma dla węży.

Szczury są bardzo aktywne i potrzebują dużej ilości ruchu i stymulacji intelektualnej. Uwielbiają eksplorować nowe miejsca, wspinać się, biegać, skakać, bawić się z towarzyszami. W klatce powinno być jak najwięcej pięterek, tuneli, drabinek, dodatkowo szczurki powinno się wypuszczać na zabezpieczony wcześniej teren, można urządzać im place zabaw, labirynty itp. Jeśli wypuszczamy szczury w mieszkaniu, koniecznie pamiętajmy o zabezpieczeniu przewodów elektrycznych, środków chemicznych i innych niebezpiecznych dla zwierząt obiektów.

Źródło: photoxpress.com

Jako ściółki w klatce możemy użyć trocin, nasypmy ich grubą warstwę, tak, by dało się w nich kopać. Karmimy szczury specjalnie dla nich przeznaczoną karmą, dodatkowo można podawać owoce, warzywa, gałązki i wapno do ścierania zębów. Zwierzęta zawsze muszą mieć dostęp do świeżej i czystej wody, najlepiej w pojniku, ponieważ woda w misce często jest wylewana lub zanieczyszczona trocinami.

Szczury łatwo się oswajają z człowiekiem, można je nauczyć przychodzenia na zawołanie i wielu sztuczek. Szczury uwielbiają spacery poza domem (przy odpowiednich warunkach pogodowych), jednak wstrzymajmy się z tym do czasu, aż szczurek nauczy się przychodzić na zawołanie i przywiąże się do nas, w przeciwnym razie wypuszczony może po prostu uciec.

Co myślicie o hodowaniu szczurów? Myślicie, że mogą być dobrymi towarzyszami i zwierzętami domowymi? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
3.63
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =

Szczury to zwierzęta silnie stadne, co wiążę się z tym że nie mogą być same!

~ BagirQa / 2019-07-26 12:45:38
oceń komentarz: (0) (0)