Jak hodować szynszyle?

Zwierzęta    
ocena

Szynszyle są gryzoniami pochodzącymi z terenów Ameryki Południowej. Żyją w stadach kilku do kilkunastu osobników. Zamieszkują suche, wysokogórskie tereny, żywią się ziołami, trawami i nasionami. Długość życia tych zwierząt to aż 10-15 lat (zdarzają się osobniki dożywające wieku lat 20).

Jak hodować szynszyle?

sxc.hu

W domowej hodowli dobrze jest trzymać co najmniej dwie szynszyle razem, najlepiej dwie samice (dwa samce mogą ze sobą rywalizować). Należy zapewnić im jak największą klatkę i dodatkowo ruch na zabezpieczonym wybiegu. Szynszyle lubią skakać, biegać i bawić się. Dobrze jest wyposażyć klatkę w drewniane, stabilne półki, na które zwierzątko może wskakiwać. Jako ściółkę możemy stosować trociny.

Zapewniamy naszym pupilom możliwość schronienia i odpoczynku w domku (ważne, by wejście do niego było odpowiednio duże i pozwalało zwierzętom na komfortowe wchodzenie i wychodzenie). Miski na pokarm powinny być ciężkie, tak, by nie łatwo było je wywrócić, wodę najlepiej podawać w zawieszanych na ściankach pojnikach, co uchroni ją przed rozlewaniem i zanieczyszczeniem trocinami.

Dodatkowym elementem wyposażenia mogą być gałęzie, które nie tylko zapewnią dodatkową możliwość wspinaczki, ale i pomogą w ścieraniu zębów gryzoni. Szynszyle lubią kąpiele w piasku, możemy więc wstawiać do klatki pojemnik z piaskiem lub udostępniać go na wybiegu (jeśli w klatce brak na niego miejsca). Klatka powinna stać w miejscu spokojnym, nie narażonym na ciągłe hałasy czy przeciągi.

Szynszyle karmimy specjalnym granulatem przeznaczonym dla zwierząt tego gatunku. Drugim ważnym elementem diety powinno być siano. Jako urozmaicenie diety możemy podawać orzechy, suszone lub świeże, owoce i warzywa (świeże tylko raz na dłuższy czas, w niewielkich ilościach), liście mleczu, szpinaku lub sałaty, gałązki drzew. Takie dodatki stosujemy z dużym umiarem.

Regularnie usuwamy resztki niezjedzonego pokarmu, by nie stały się pożywką dla pleśni i bakterii. Owoce, warzywa, rośliny liściaste i gałązki przed podaniem dokładnie myjemy, podajemy po obeschnięciu. Dietę szynszyli warto wzbogacić w wapno, najlepiej podawane w formie twardej kostki dla gryzoni, pomaga przy okazji ścierać zęby. Trawienie jest ułatwiane dzięki dużej ilości ruchu, powinniśmy więc regularnie wypuszczać szynszyle z klatki, by mogły swobodnie pobiegać.

Co myślicie o hodowaniu szynszyli? Myślicie, że mogą być dobrymi towarzyszami i zwierzętami domowymi? Podzielcie się swoimi opiniami.

OCENA
2.56
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =