Jak i kiedy kąpać szczeniaka?

Zwierzęta    
ocena

Co do tego czy szczenięta w ogóle powinno się kąpać, zdania są podzielone. Według niektórych nie powinno się kąpać psów przed ukończeniem 6 miesiąca życia. Róbmy to tylko w przypadku najwyższej konieczności.

Jak i kiedy kąpać szczeniaka?

morguefile.com

Nigdy nie kąpiemy pieska w ciągu kilku dni po przyniesieniu go do domu. Pamiętajmy, że zmiana otoczenia jest dla niego już i tak dużym stresem, dodatkowa kąpiel może wpłynąć na spadek jego odporności i zwiększyć prawdopodobieństwo, że maluch na coś zachoruje. Jeśli piesek jest brudny i zapach jego sierści pozostawia wiele do życzenia, możemy psiaka przetrzeć wilgotną szmatką, a następnie suchą - nie robimy tego w miejscu narażonym na przeciągi.

UWAGA!

Jeśli już musimy psiaka poddać kąpieli, ustalmy taką porę by po kąpieli piesek nie musiał wychodzić z domu przez jak najdłuższy czas, a więc najlepiej kąpać go po wieczornym spacerze. Do kąpieli używamy specjalnego szamponu dla szczeniąt, do wanny lub miski wkładamy matę antypoślizgową lub ręcznik by maluch nie zdenerwował się dodatkowo śliską powierzchnią. Po kąpieli dokładnie wycieramy psiaka.

Pamiętajmy, że szczenięta są podatne na przeziębienia, dlatego do czasu wyschnięcia piesek powinien przebywać w ciepłym pomieszczeniu. Po kąpieli chwalimy pieska i nagradzamy smakołykiem, by skojarzył te dziwne i nie do końca dla niego jasne zabiegi z czymś przyjemnym. Pamiętajmy, że jeśli należy do ras większych, w starszym wieku nakłonienie go do kąpieli może być dużo trudniejsze, jeśli teraz skojarzy ją z czymś niemiłym. Z tego powodu przyzwyczajajmy go do zabiegów pielęgnacyjnych od małego. Kąpiemy psa tylko w ostateczności, ale możemy np. przecierać mu łapki w łazience, szczotkować, stawiać pod prysznicem (bez polewania wodą) i nagradzać sowicie ulubionymi przez niego przysmakami.

kąpanie szczeniaka zasadymorguefile.com

Na rynku dostępne są również szampony do kąpieli na sucho, spryskujemy pieska takim szamponem, a następnie dokładnie wyczesujemy, ich zaletą jest to, że nie narażają pieska na przeziębienie.

Jeśli przyczyną kąpieli jest tylko pobieżne zabrudzenie, a nie wyjątkowo nieprzyjemny zapach, warto poprzestać na użyciu samej wody bez szamponu, szampony mają dla psów nienaturalny zapach, którego próbują się one jak najszybciej pozbyć. Myjąc psa samą wodą, minimalizujemy szansę, że na pierwszym spacerze po kąpieli nasz piesek popędzi w krzaki w poszukiwaniu własnych perfum, w których się wytarza, by zabić niemiły dla niego zapach szamponu.

W przypadku większości psów wystarczającymi sposobami utrzymania sierści w czystości jest przecieranie ich po spacerach i regularne czesanie.

Kiedy po raz pierwszy wykąpaliście swojego szczeniaczka? Jaka była jego reakcja? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!

OCENA
4.17
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =