Jak kąpać psa?

Zwierzęta    
ocena

Do kąpieli psa używamy specjalnych szamponów dla psów lub szarego mydła, szampony przeznaczone dla ludzi mogą wywoływać u psów alergię, a ich zapach jest dla psów silnie drażniący.

Jak kąpać psa?

sxc.hu

Nie kąpiemy szczeniąt do 6 miesiąca (wcześniej w razie potrzeby możemy przetrzeć psa wilgotną szmatką), psów chorych (poza wymagającymi kąpieli chorobami skóry), w stanie stresu (spowodowanego np. przeprowadzką, podróżą w nieznane miejsce, adopcją).

UWAGA!

Jeśli sierść psa wymaga specjalnych zabiegów, których nie potrafimy przeprowadzić w domu, możemy zabrać psa do salonu piękności dla psów, gdzie specjaliści na pewno doprowadzą jego wygląd do pożądanego stanu. Jednak również wizyty u groomera odbywamy tylko wtedy, gdy rzeczywiście jest taka potrzeba wynikająca ze stanu sierści psa.

 1. Krok pierwszy

  Przed kąpielą wyczesujemy dokładnie psa, jeśli kąpiemy psa w wannie lub kabinie prysznicowej, dobrze jest użyć podkładki pod łapy, maty antypoślizgowej lub rozłożyć ręcznik. Śliska powierzchnia może wystraszyć psa. Kąpiąc małego pieska w misce nalewamy do niej tylko tyle wody, by jej poziom nie sięgał wyżej niż do klatki piersiowej psa.

 2. Krok drugi

  Polewamy psa letnią wodą, a następnie wcieramy w sierść szampon, spieniając go i spłukujemy. Uważamy, by piana i woda nie dostały się do oczu, uszu i pyska zwierzęcia.

 3. Krok trzeci

  Po dokładnym wypłukaniu piany wycieramy psa ręcznikiem. Pozwólmy psu się otrząsnąć z wody (najlepiej jeszcze w łazience). Można wysuszyć psa suszarką, jeśli jej dźwięk nie wywołuje u niego strachu i suszarka ma opcję chłodnego nawiewu.

 4. Krok czwarty

  Nie wypuszczamy psa na zewnątrz do czasu zupełnego wyschnięcia (chyba że jest upalna, bezwietrzna pogoda).

 5. Krok piąty

  Możemy go po kąpieli nagrodzić pysznym smakołykiem, by kąpiel nie kojarzyła mu się jedynie z mało fajnymi zabiegami.

Po kąpieli z użyciem szamponu czy szarego mydła, musimy przez kilka dni wyjątkowo uważnie pilnować pieska na spacerze, by nie wytarzał się w czymś brzydko dla nas pachnącym, jest to częste u psów zachowanie mające na celu zniwelowanie zapachu szamponu.

Psa powinno się kąpać z użyciem szamponów tylko w przypadku, gdy stan jego sierści rzeczywiście tego wymaga, raczej nie częściej niż raz na dwa miesiące, najlepiej 1-2 razy do roku. Z przeciętnymi zabrudzeniami możemy sobie radzić za pomocą samej wody, takie naturalne kąpiele możemy stosować nawet codziennie. Po umyciu czystą wodą pies nie będzie czuł potrzeby tarzania się w nieczystościach co jest dla właściciela dużym plusem.

W przypadkach pojawienia się u psa pcheł lub chorób skórnych wymagających kąpieli z użyciem specjalistycznych środków, stosujemy się oczywiście do zaleceń lekarza weterynarii lub postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta danego preparatu.

Jakim zabiegom pielęgnacyjnym poddajecie swojego psa? Jak często je robicie?

OCENA
4.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =

Dziękuje za pomoc :)

~ AnonimeQ / 2018-11-27 20:39:09
oceń komentarz: (0) (0)