Jak karmić szczeniaka?

Zwierzęta    
ocena

Odpowiednie zbilansowanie diety nigdy nie jest tak istotne, jak w okresie wzrostu organizmu. Popełniane w tym czasie błędy żywieniowe mogą mieć zgubne skutki i być przyczyną poważnych zaburzeń rozwojowych psa.

Jak karmić szczeniaka?

sxc.hu

Właściciele mogą wybierać pomiędzy stosowaniem suchej gotowej karmy, a przygotowywaniem posiłków w domu. Zaletą gotowej karmy dobrej jakości przeznaczonej dla psów w danym wieku jest właściwe zestawienie wszystkich potrzebnych psu składników. Nie jesteśmy tego w stanie osiągnąć karmiąc psa domowymi posiłkami, musimy wówczas zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii podawać dodatkowo psu suplementy diety.

Jeśli zdecydowaliśmy się na stosowanie suchej karmy, dodatkowe witaminy i preparaty mineralne podajemy tylko i wyłącznie z zalecenia weterynarza. Nie podajemy też dodatkowo mięsa, ponieważ może to zaburzyć równowagę fosforowo-wapniową, nadwyżka fosforu pochodzącego z mięsa powinna być zrównoważona odpowiednią ilością dodatkowego wapnia, nie należy jednak wprowadzać takich zmian w diecie szczenięcia bez konsultacji z lekarzem weterynarii.

Innym produktem, którego należy się wystrzegać jest mleko, nie ma tu znaczenia jaki rodzaj karmy stosujemy. Mleko zawiera laktozę, która często nie jest przyswajana przez psy i wywołuje biegunki, które mogą szybko doprowadzić do poważnego odwodnienia organizmu. Każdy świeżo upieczony właściciel psa powinien zapoznać się z listą produktów, które mogą poważnie zaszkodzić psu, znajdziemy wśród nich między innymi czekoladę, rodzynki, przyprawy stosowane powszechnie w naszej kuchni.

Oszczędzanie na suchej karmie i kupowanie produktów niskiej jakości w supermarketach nie jest opłacalne biorąc pod uwagę fakt, że konsekwencją takiego postępowania może być utrata zdrowia naszego pupila, a koszty jego leczenia mogą wynieść znacznie więcej niż to, co udało nam się wcześniej zaoszczędzić.

Stosujemy się ściśle do zaleceń producenta w dziennym dawkowaniu karmy. Dla psa do 12 tygodnia życia dzienną rację karmy rozdzielamy na 4-5 porcji podawanych w regularnych odstępach w ciągu dnia, szczenięta powyżej 3. miesiąca karmimy 3 razy dziennie, dopiero roczne psy przestawiamy na 2 posiłki dziennie (w przypadku psów ras dużych i olbrzymich można w miarę możliwości pozostać przy podawaniu trzech posiłków dziennie).

Psy ras małych osiągają dojrzałość w wieku jednego roku, u psów ras dużych i olbrzymich proces wzrostu kończy się dopiero w wieku 1,5-2 lat i do tej pory powinny przyjmować karmę odpowiednią dla psów rozwijających się.

Jakiej rasy szczeniaka macie? Co Was przekonało do tej rasy?

OCENA
4.25
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =