Jak kupić konia?

Zwierzęta    
ocena

Zanim rozpoczniemy poszukiwania naszego wymarzonego konia zastanówmy się, czy rzeczywiście możemy sobie na niego pozwolić. Musimy rozważyć czy mamy wystarczająco dużo czasu na zajmowanie się koniem, czy znamy zaufane miejsce, gdzie zwierzę może przebywać lub czy warunki własnego gospodarstwa na pewno na to pozwalają. Zastanówmy się czy stać nas na utrzymanie konia – nie tylko opłacenie miejsca pobytu, wyżywienia, standardowych zabiegów weterynaryjnych, ale też leczenia w razie poważniejszej choroby. Pomyślmy kto zajmie się koniem na czas naszej ewentualnej choroby czy wyjazdu.

Jak kupić konia?

photoxpress.com

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, przed podjęciem tak odpowiedzialnej decyzji dobrze jest skorzystać z możliwości dzierżawy konia, nauczyć się w praktyce opieki nad nim. Jak się jednak zabrać za zakup konia, gdy już taką decyzję podjęliśmy?

Wszystko zależy od celu, w jakim chcemy nabyć konia i naszego doświadczenia jeździeckiego. Dla początkujących jeźdźców lepszym wyborem będzie starsze, ułożone zwierzę, dla doświadczonych – młody koń, którego mogą układać wedle własnych upodobań. Poczytajmy o predyspozycjach i cechach charakteru różnych ras koni, wybierzmy tę najbardziej zbliżoną do naszych oczekiwań i możliwości.

Przy samym zakupie najlepiej poprosić o pomoc znajomą osobę znającą się na koniach, posiadającą większe doświadczenie w kupnie i sprzedaży tych zwierząt. Najlepiej kupować konia, którego już wcześniej mieliśmy okazję poznać, popytajmy więc w okolicy, może ktoś z branży jeździeckiej wie o takim koniu na sprzedaż, jaki by nas interesował i będziemy mogli wynegocjować z jego właścicielem możliwość wcześniejszej dzierżawy lub jazdy na nim.

Jeśli oglądamy konia, którego zakup rozważamy, po raz pierwszy zobaczmy jak zachowuje się na pastwisku, w stajni, pod siodłem, przy czyszczeniu, ubieraniu, dosiadaniu. Poprośmy, by ktoś inny dosiadł konia, sami również przejedźmy się na ujeżdżalni, ale również, jeśli jest taka możliwość, w terenie.

Dopytajmy dokładnie o historię konia, pochodzenie, powód sprzedaży, przebyte choroby, sposób użytkowania, ewentualne narowy. Jeśli po tym wywiadzie i przeprowadzonych obserwacjach ciągle jesteśmy zainteresowani, poprośmy doświadczoną osobę, by wyraziła swoje zdanie, być może zauważyła coś istotnego, co nam umknęło. Na koniec zamówmy badanie u lekarza weterynarii specjalizującego się w leczeniu koni. Jeśli i jego diagnoza nie zmieniła naszego zdania pozostaje sfinalizowanie transakcji i załatwienie transportu konia do jego nowego miejsca zamieszkania.

Co oznaczają skróty w opisach koni?

kl - klacz
og - ogier
wał - wałach
xx - koń pełnej krwi angielskiej
oo - czysta krew arabska
xxoo - czysta krew angloarabska
xo - rasa angloarabska
han - koń hanowerski
hol - koń holsztyński
hc - hucuł
kn - konik polski
młp - koń małopolski
śl - koń śląski
wlkp - koń wielkopolski
z - koń zimnokrwisty
szetl - kuc szetlandzki
KJ - klub jeździecki
wkkw - wszechstronny konkurs konia wierzchowego

Dlaczego zdecydowaliście się na posiadanie konia? Gdzie szukacie informacji i porad z tym związanych?

OCENA
4.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =