Jak myć zęby kotu?

Zwierzęta    
ocena

Do czyszczenia zębów najlepiej przyzwyczajać kota w jak najmłodszym wieku. Na początek przyzwyczajamy go do dotykania zębów, nie musimy sięgać w głąb kociego pyszczka, wystarczy, że kot zaakceptuje dotykanie przednich zębów.

Jak myć zęby kotu?

photoxpress.com

Podawanie suchej karmy pomaga w walce z kamieniem nazębnym, są też dostępne specjalne karmy wspierające dbanie o właściwą higienę jamy ustnej kotów. Możemy podawać również gryzaki dentystyczne.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów wspomagających zapobieganie powstawania kamienia nazębnego u kotów i niwelujących niemiły zapach z kociego pyska. Możemy nabyć pasty do zębów w różnych smakach (jeśli smak jednej pasty nie odpowiada naszemu kotu warto wypróbować inną), żele i płyny doustne (jeśli kot boi się odgłosu wydawanego w czasie psiknięcia można spryskiwać płynem gazę i nią smarować zęby kota).

Jeśli kamień zdążył się już pojawić, dziąsła są zaczerwienione powinniśmy niezwłocznie udać się z kotem do lekarza weterynarii, prawdopodobnie niezbędne będzie leczenie i zabieg usuwania kamienia nazębnego pod narkozą. Częste poddawanie zwierzęcia narkozie nie jest obojętne dla zdrowia, dlatego stosowanie odpowiedniej profilaktyki jest najlepsze dla twojego kota.

Nie można lekceważyć problemu tworzenia się kamienia nazębnego, prowadzi on do poważnych chorób zębów i dziąseł, ogólnego obniżenia odporności organizmu zwierzęcia, co z kolei sprzyja zapadaniu na inne choroby.

Jak przyzwyczaić kota do mycia zębów?

  1. Krok pierwszy

    Palec maczamy w czymś co kot lubi, np. w rozdrobnionym tuńczyku lub smarujemy masłem. Po dotknięciu zębów kota pozwalamy mu zlizać to, co mamy na palcu. Powtarzamy to co jakiś czas, aż kot będzie spokojnie znosił takie zabiegi.

  2. Krok drugi

    Następnie zaznajamiamy kota ze smakiem pasty, nabierając małą ilość pasty na palec i pocieramy taką mieszanką na naszym palcu przednie zęby kota. Wprawdzie większość past dla kotów ma dla nich przyjemny smak, ale dodatkowo możemy zmieszać ją z jakimś kocim przysmakiem.

  3. Krok trzeci

    Stopniowo zmniejszamy ilość dodawanego przysmaku. Gdy kot przyzwyczai się do tego, możemy przejść do właściwego czyszczenia jego zębów. Na palec nawijamy kawałek gazy, na nią nakładamy pastę do zębów i kolistymi ruchami smarujemy nią przednie zęby kota, również od wewnętrznej strony.

Powinniśmy czyścić kotu zęby codziennie, ponieważ płytka bakteryjna tworzy się na zębach w ciągu 24-36 godzin. Pasty nie trzeba wypłukiwać, kot może ją zjeść bez szkody dla zdrowia.

Jeśli chcemy możemy używać do czyszczenia szczoteczki dla dzieci lub specjalnej przeznaczonej dla kotów. Najpierw oswajamy kota ze szczoteczką, nakładając na nią kocie przysmaki i pozwalając mu zjadać je ze szczoteczki.

Pamiętajmy!
Używamy wyłącznie pasty do zębów przeznaczonej dla kotów. Pasty dla ludzi mają nieprzyjemny dla kotów smak i zapach, pienią się, a zjadanie przez kota obecnego w tych pastach fluoru może być szkodliwe.

Jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonujecie przy kocie? Jak często je robicie?

OCENA
4.40
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =