Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Zwierzęta    
ocena

Koty są z natury bardzo czystymi zwierzętami i korzystania z kuwety uczą się bardzo szybko nie wymagając przy tym zwykle pomocy opiekuna. W przypadku małych kociąt wystarczy pokazać im kuwetę i ewentualnie zachęcić do grzebania w żwirku rozkopując go ręką lub łopatką.

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

photoxpress.com

Dorosłym kotom, które właśnie trafiły do nowego domu również zwykle wystarcza pokazanie kuwety. Jeśli kotu na początku zdarzy się załatwić poza kuwetą należy zebrać zabrudzenia papierem i ten brudny papier wrzucić do kuwety, a miejsce w którym kot się załatwił dokładnie wyczyścić detergentem a następnie przetrzeć spirytusem. Koty załatwiają się zwykle w tym samym miejscu co poprzednio, kierując się pozostawionym zapachem. Poza wyeliminowaniem zapachu kału lub moczu w miejscu poza kuwetą zabezpieczamy je przed ponownym załatwieniem się tam kota stawiając obok miseczkę z kocim jedzeniem, ponieważ koty nie załatwiają się tam gdzie jedzą.

Aby kot korzystał z przygotowanej dla niego kuwety, należy jednak przestrzegać kilku prostych zasad. Kuweta musi stać w spokojnym miejscu, gdzie kot nie będzie niepokojony przez przechodzących domowników czy ciekawskiego psa. Niektóre koty są dość wybredne, jeśli chodzi o typ żwirku, niektóre jego rodzaje są zbyt pylące lub drażniące łapy, warto dowiedzieć się, do jakiego wypełnienia kuwety kot był wcześniej przyzwyczajony. Nie stawiamy nigdy kuwety w pobliżu miejsca karmienia kota, ponieważ jak już wcześniej wspomniałam koty nie załatwiają się tam, gdzie jedzą.

Jeśli chcemy, by kot korzystał z krytej kuwety (zabudowanej od góry) zaczynamy od przyzwyczajenia go do korzystania z niej bez jej górnej części, dopiero gdy kot już pewnie i za każdym razem podąża do niej za potrzebą, nakładamy część górną, najpierw bez drzwiczek, a w kolejnym etapie zakładamy również drzwiczki.

W domach gdzie jest więcej niż jeden kot, ilość kuwet zawsze powinna być o jedną sztukę większa niż ilość kotów, niektórym kotom nie przeszkadza korzystanie ze wspólnej kuwety, ale są i takie, które nie załatwią się w tym samym miejscu co ich kolega.

Zawsze należy pamiętać o regularnym sprzątaniu kuwety, koty nie lubią załatwiać się do brudnego żwirku.

UWAGA!

Jeśli kot korzystał z kuwety i nagle zaczął załatwiać się poza nią, najpierw zabieramy kotka na badania do lekarza weterynarii, ponieważ przyczyną może być choroba zwierzęcia, jeśli nie ma podstaw fizjologicznych przyczyną może być stres, w określeniu jego powodów i zaleceniu odpowiedniego postępowania pomoże behawiorysta zwierzęcy.

Jak idzie Waszemu kotu przyzwyczajanie się do kuwety? Koniecznie dajcie znać!

OCENA
3.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =