Jak nauczyć psa noszenia obroży?

Zwierzęta    
ocena

Nauka noszenia obroży zwykle nie sprawia żadnych problemów. Psy rzadko protestują przeciwko jej zakładaniu. Dobrze jest już małego szczeniaka przyzwyczajać do jej zakładania, nawet jeśli jeszcze nie wychodzi na spacery. Możemy wytworzyć wtedy pozytywne skojarzenia związane z noszeniem obroży, ubierając ją np. przed zabawą.

Jak nauczyć psa noszenia obroży?

sxc.hu

Jeśli wzięliśmy psa ze schroniska, który wzbrania się przed założeniem obroży możemy sprawdzić, czy szelki wywołają podobne reakcje.

Do zakładania obroży najlepiej przyzwyczajać takiego psa stopniowo. Na początku wyciągamy ją i trzymając w ręce podajemy psu smakołyki, chowamy obrożę i kończymy karmienie psa. Powtarzamy tę procedurę, aż pies na widok wyciąganej obroży zacznie chętnie do nas przybiegać. Możemy sobie pomóc używając klikera (najpierw należy nauczyć psa, co oznacza jego dźwięk, w internecie znajdziemy obszerne instrukcje pracy z klikerem).

W kolejnych etapach nagradzamy każde zbliżenie się psa do obroży. Trzymamy ją przed sobą nie próbując zakładać jej psu, czekamy, aż to on wsunie w nią najpierw nos, później kawałek pyska aż wreszcie całą głowę.

Jeśli dojdziemy już do etapu, w którym pies chętnie wkłada głowę w obrożę, nie zabierajmy go od razu na spacer, najpierw poćwiczmy nagradzając psa za tolerowanie obroży w domu, zakładajmy ją na czas karmienia (luźno zapiętą, nie zaciśniętą, tak by łatwo można ją było w każdej chwili zdjąć).

Następnym krokiem będzie nagradzanie psa za tolerowanie przypięcia do obroży smyczy, przejście tak kilku kroków itd.

UWAGA!

Dopiero gdy pies spokojnie pozwala sobie w domu założyć obrożę, zapiąć smycz i grzecznie chodzi na smyczy, możemy spróbować wyjść tak z domu.

A jaki stosunek do obroży ma Wasz piesek? Dajcie znać!

OCENA
4.40
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =