Jak nauczyć psa podawać łapę ?

Zwierzęta    
ocena

Podawanie łapy przez psa jest bardzo zbliżone do jego naturalnego zachowania, gdy się czegoś domaga. Pies chcąc zwrócić naszą uwagę, często podchodzi i trąca nas łapą, możemy wyłapywać takie zachowania, wymawiać w takim momencie komendę „daj łapę” i nagradzać psa. Musimy mieć wtedy przy sobie smakołyki.

Jak nauczyć psa podawać łapę ?

photoxpress.com

Możemy też poprosić psa, by usiadł (jeśli jest tego wcześniej nauczony), w ręku trzymamy smakołyk i czekamy na jakikolwiek ruch przedniej łapy, jeśli taki zaobserwujemy – chwalimy psa i nagradzamy. Gdy pies zacznie sam podnosić łapę, podkładamy pod nią swoją dłoń, chwalimy psa i nagradzamy. Wprowadzamy komendę „daj łapę”, gdy pies sam kładzie łapę na naszej dłoni. Pomocne byłoby tu użycie klikera, by zaznaczyć dokładnie zachowanie o jakie nam chodzi. Jednak najpierw należy uwarunkować psu dźwięk klikera z nagrodą i zapoznać się z zasadami nauki przy pomocy klikera, możemy znaleźć wiele materiałów na ten temat w internecie.

Innym sposobem jest po prostu delikatne podnoszenie łapy psa przy jednoczesnym wymawianiu komendy „daj łapę”, nie zapominamy oczywiście o pochwale i nagrodzie.

Niektóre psy jednak, odczuwają dyskomfort podczas chwytania ich łap, dlatego - jeśli już wybierzemy ten sposób nauki - róbmy to bardzo delikatnie. Dla wrażliwych psów lepsza jest metoda, w której do niczego się ich nie zmusza a więc ta, w której czekamy aż pies sam ruszy łapą.

Wiele psów uczy się podawania łapy jakby mimochodem, na przykład przy okazji wycierania łap lub gdy właściciele nagradzają psa za trącanie ich łapą. Nauka zwykle przebiega szybko, wiele psów widząc w naszej ręce smakołyk, chcąc go dostać same będą podnosić łapę, wystarczy wtedy dodać komendę i nagradzać za ruchy łapą.

szkolenie psów podawanie łapyFot. Centrum Szkolenia Psów

Możemy uczyć psa podawania - zależnie od sytuacji - lewej lub prawej łapy. Albo uczymy psa, by po wystawieniu przez nas lewej ręki podawał prawą łapę (bądź odwrotnie,) albo - by na komendę „lewa łapa” dawał lewą, a na komendę „prawa łapa” podawał prawą.

Gdy pies już wie, że za podawanie łapy dostaje nagrodę, możemy wprowadzać nowe kryteria, a więc komendy: „lewa łapa”, „prawa łapa”. Na początku podpowiadamy psu o co nam chodzi. Jeśli pies podaje niewłaściwą łapę, nie dostaje nagrody, możemy np. delikatnie połaskotać go w łapę, którą powinien podać. Ćwiczenie to wymaga sporej ilości powtórzeń, by pies zrozumiał nową zasadę. Najpierw ćwiczymy tylko z lewą łapą, tyle powtórzeń aż pies podaje tylko tą łapę (oczywiście na komendę „lewa łapa”), następnie przechodzimy do komendy „prawa łapa” i tu znowu ćwiczymy do momentu, gdy pies za każdym razem podaje odpowiednią łapę. Dopiero wtedy zaczynamy prosić o podanie raz lewej raz prawej łapy.

nauka psa podaj łapęFot. Centrum Szkolenia Psów

Na początku pies może się mylić, ale po odpowiedniej ilości ćwiczeń na pewno dojdzie do perfekcji. Musimy być od tej pory konsekwentni i nie nagradzać nigdy psa za podanie niewłaściwej łapy, ponieważ to bardzo mu utrudni jeśli nie uniemożliwi utrwalenie tych właściwych reakcji.

Próbowaliście nauczyć swojego psa podawać łapę? Jak Wam poszło?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =