Jak nauczyć szczeniaka czystości?

Zwierzęta    
ocena

Naukę czystości możemy rozpocząć już w czasie kwarantanny poszczepiennej. Nawet jeśli piesek nie wychodzi jeszcze na spacery możemy zacząć go uczyć załatwiania się w domu w określonym miejscu.

Jak nauczyć szczeniaka czystości?

morguefile.com

Do tego celu możemy użyć podkładów higienicznych dostępnych w aptekach lub specjalnych podkładów dla szczeniąt, które można zakupić w sklepach zoologicznych. Na początku rozkładamy podkłady na większej powierzchni w miejscu, gdzie piesek się do tej pory załatwiał i jeśli kolejny raz uda się w to samo miejsce i załatwi swą potrzebę na podkładach, chwalimy go i nagradzamy smakołykami. Jeśli widzimy, że piesek załatwia się poza wyznaczonym miejscem, nie krzyczymy na niego ani go w żaden sposób nie karzemy, przenosimy go jak najszybciej do jego nowej toalety.

Możemy pomóc pieskowi zachęcając go do przebywania na miejscu z rozłożonymi podkładami w porach, gdy najprawdopodobniej będzie chciał się załatwić, czyli po obudzeniu się, jedzeniu i zabawie. Gdy piesek już zrozumie, do czego one służą, możemy stopniowo zmniejszać zajmowaną przez nie powierzchnię. Po okresie kwarantanny poszczepiennej zabieramy podkłady ze sobą na pierwsze spacery, by piesek skojarzył, że na zewnątrz należy się załatwiać.

UWAGA!

Jeśli uczymy pieska od razu załatwiania się poza domem, nauka przebiega podobnie. Wychodzimy z psiakiem jak najczęściej, zawsze po karmieniu, zabawie i po obudzeniu się psa. Chwalimy go za każdym razem, gdy załatwi się w czasie spaceru. Nie mówmy do niego za dużo, w ten sposób możemy go oderwać od załatwiania swoich potrzeb. Gdy złapiemy pieska na załatwianiu się w domu, nie krzyczymy, mówimy spokojnie „nie” i wynosimy go na trawnik. Miejsca „wpadek” w domu musimy dokładnie wyczyścić, by nie pozostał tam ich zapach.

Na pierwsze spacery wybieramy spokojne miejsca, gdzie nie ma innych psów, zbyt wielu ludzi ani innych rozpraszających uwagę psa czynników. Jeśli przez kilka dni piesek na spacerach nie załatwił się ani raz, za to robi to zaraz po przyjściu do domu, spróbujmy zapewnić mu poza domem podobny jak w domu rodzaj powierzchni, na której może się załatwić (np. linoleum, wykładzina). Jeśli to zadziała, stopniowo zabieramy na spacery coraz mniejsze tego rodzaju podkłady aż piesek zacznie się załatwiać na samym trawniku.

nauka czystości piesmorguefile.com

Nauka czystości przebiega zwykle szybko i bez większych problemów, musimy tylko wykazać się cierpliwością i zapewniać psiakowi odpowiednią dawkę spacerów w spokojnych miejscach. Pamiętajmy, że kary mogą skomplikować ten proces, piesek, na którego nakrzyczymy w chwili, gdy załatwia się na parkiet, może później bać się załatwiać w naszej obecności, a więc również na spacerach.

A jak Wam idzie uczenie Waszego psiaka czystości? Dodalibyście coś do powyższych wskazówek? Podzielcie się doświadczeniami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =