Jak obciąć pazury psu?

Zwierzęta    
ocena

Psie pazury obcinamy w miarę potrzeby. Jeśli pies chodzi po twardej nawierzchni, zwykle sam sobie ściera pazury. Jeśli jednak widzimy, że pazury urosły za długie możemy albo udać się do weterynarza i poprosić o ich obcięcie, albo zrobić to samodzielnie. Jeśli mamy jakieś wątpliwości jak się do tego zabrać warto poprosić weterynarza o demonstrację.

Jak obciąć pazury psu?

photoxpress.com

Cążki do psich pazurów możemy nabyć w sklepach zoologicznych, ich wybór jest dość duży, dostępne są różne modele w zależności od wielkości psa. Są też w sprzedaży cążki z czujnikiem naczyń krwionośnych, informujące ile pazura możemy obciąć – jest to szczególnie przydatne w przypadku psów z ciemnymi pazurami. Jeśli pazury są jasne i widzimy naczynie krwionośne, staramy się obciąć pazur do odległości ok. 3 mm od niego. U psów z ciemnymi pazurami obcinamy same końcówki pazurów, by uniknąć przecięcia naczynka, które silnie krwawi. Na wszelki wypadek możemy zaopatrzyć się w środek tamujący krwawienie dostępny w aptekach.

Do obcinania pazurów najlepiej przyzwyczajać psa jak najwcześniej, jeśli pies jest już dorosły i nie toleruje manipulacji cążkami w okolicach łap, musimy przeprowadzić proces odwrażliwiania. Polega to na tym, że całą czynność obcinania pazurów dzielimy na cząstkowe elementy i z każdym z nich tworzymy u psa pozytywne skojarzenia.

Jak przyzwyczaić psa do obcinania pazurów?

 1. Krok pierwszy

  Zaczynamy od przyzwyczajania psa do samego widoku cążek, bierzemy je do ręki i nic więcej z nimi nie robimy, drugą ręką podajemy psu smakołyki, chowamy cążki i kończymy karmienie psa. Powtarzamy to kilkakrotnie, aż zauważymy, że pies na widok cążek już czeka na coś smacznego.

 2. Krok drugi

  Następnie karmiąc psa zbliżamy cążki do jego łapy, nie otwieramy cążek, zmniejszamy wyłącznie ich odległość od łapy psa, na koniec chowamy cążki i kończymy karmienie. Powtarzamy to kilkakrotnie, podobnie jak we wcześniejszym etapie.

 3. Krok trzeci

  Kolejnym krokiem będzie delikatne postukiwanie cążkami w psi pazur w trakcie karmienia, po schowaniu cążek chowamy również smakołyki.

 4. Krok czwarty

  W dalszym etapie podając psu przysmaki otwieramy cążki zamykając je na pazurze, ale jeszcze nie obcinamy go.

 5. Krok piąty

  Dopiero w końcowym etapie przechodzimy do obcinania pazurów. Jeśli w którymkolwiek punkcie programu przyzwyczajania pies się przestraszy cążek, wracamy do wcześniejszego punktu i kilkukrotnie go powtarzamy.

 6. Krok szósty

  Ostatni etap przeprowadzamy bardzo ostrożnie, obetnijmy samą końcówkę pazura, by przypadkiem nie przeciąć naczynia krwionośnego, co byłoby dla psa bardzo bolesne i prawdopodobnie zniweczyłoby całą pracę włożoną w przyzwyczajanie psa do cążek.

Nie musimy też od razu obcinać wszystkich pazurów, możemy zacząć od jednego, a kolejne zostawić na inne dni. Do obcinania potrzebujemy obu rąk, możemy więc poprosić kogoś o pomoc, by w ostatnim etapie naszej pracy karmił psa, podczas gdy my będziemy obcinać pazury. Pamiętajmy, by psa pochwalić i nagrodzić za spokojne zachowanie w trakcie obcinania pazurków.

 

Jak długo macie psa? Dlaczego zdecydowaliście się na jego posiadanie?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =