Jak odchudzić kota?

Zwierzęta    
ocena

Z powodu nadwagi i otyłości cierpią najczęściej koty trzymane w mieszkaniach i nie wychodzące na zewnątrz. Spowodowane jest to przekarmianiem i zbyt małą ilością ruchu. Ograniczając przestrzeń życiową kota do czterech ścian należy starać się zapewnić mu właściwy poziom aktywności.

Jak odchudzić kota?

sxc.hu

W środowisku naturalnym koty polując gonią swoje ofiary, wspinają się na drzewa, przeskakują przez przeszkody. W warunkach domowych możemy zastąpić to zabawą z kotem i stworzeniem mu możliwości realizowania tych naturalnych zachowań, dzięki np. drapakom, po których będzie mógł się wspinać.

Jeśli dotykając boków kota stojącego na czterech łapach, ledwo wyczuwamy żebra oznacza to, że nasz pupil ma już nadwagę. Zanim wprowadzimy dietę odchudzającą skonsultujmy się z lekarzem weterynarii i przeprowadźmy kompleksowe badania zwierzęcia. Dieta powinna być przystosowana do stanu zdrowia, wieku i kondycji kota.

Nie wolno stosować głodówek ponieważ koty muszą dostawać regularnie pokarm, w przeciwnym razie może skończyć się to poważnymi problemami zdrowotnymi zwierzęcia.

Najwygodniej jest podawać gotową karmę typu „light”, która zapewnia kotu wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze, lecz jest mniej kaloryczne i wzbogacona o składniki wspomagające proces odchudzania. Jeśli kot okaże się wybredny i nie zechce jeść nowej karmy, początkowo można podawać ją z niewielką domieszką podawanego wcześniej pokarmu (dodawaną ilość stopniowo zmniejszamy). Nie wolno jednak poza tym podawać kotu innych smakołyków, ponieważ będzie wolał na nie poczekać niż jeść mniej atrakcyjną karmę. Najważniejszą zasadą jest tu konsekwencja, nie można dać się przekonać kocim prośbom.

Podstawą odchudzania jest zwiększenie ilości ruchu. Robimy to stopniowo, ponieważ zbyt duża dawka ćwiczeń dla otyłego kota może mieć dla jego zdrowia negatywne konsekwencje. Zachęcamy kota do zabaw i poświęcamy na to codziennie co najmniej ustaloną wcześniej ilość czasu. Zapewniamy również kotu możliwość samodzielnej zabawy, np. przymocowując w mieszkaniu zabawki na sznurkach, chowając (odliczone z dziennej dawki karmy) smakołyki w miejscach do których dostanie się będzie od kota wymagać trochę wysiłku (np. na wysokich drapakach), zostawiamy też kotu zabawki, którymi może się sam bawić (piłeczki, myszki itp.).

UWAGA!

Utrata wagi powinna być stopniowa, nie należy odchudzać kota zbyt intensywnie, regularnie powinniśmy kontrolować jego stan zdrowia u lekarza weterynarii.

Jak wygląda dieta i plan ćwiczeń Waszego kota? ;) Ile, na oko, musi zrzucić? Dajcie znać!

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =

No Mojemu Kotu się to przyda xD

~ XxPlonetxX / 2018-12-07 07:56:27
oceń komentarz: (0) (0)