Jak odchudzić psa?

Zwierzęta    
ocena

Otyłość psów jest poważnym i coraz częstszym problemem. Jest to prawdopodobnie związane z tym, że i nasze społeczeństwo coraz więcej czasu poświęca pracy, prowadzi mało aktywny tryb życia, wieczorami odpoczywając przed telewizorem. Cierpią na tym również psy, którym właściciele nie zapewniają odpowiedniej dawki aktywności, a brak czasu dla pupili próbują zrekompensować smakołykami.

Jak odchudzić psa?

sxc.hu

Otyłość u psów prowadzi do wielu poważnych chorób, niewydolności narządów wewnętrznych, problemów z oddychaniem, obciąża kręgosłup i stawy prowadząc do zwyrodnień i problemów z poruszaniem się. Jeśli dotykając boków psa mamy problem z wyczuciem linii żeber jest to oznaka że pies ma już sporą nadwagę. Nie należy jednak wprowadzać drastycznych zmian w psiej diecie bez konsultacji z weterynarzem. Powinniśmy zacząć od przeprowadzenia kompleksowych badań, by określić stan zdrowia zwierzęcia. Razem z lekarzem weterynarii opracowujemy plan diety odchudzającej dla konkretnego psa biorąc pod uwagę jego kondycję, stan zdrowia, wiek, rasę i tryb życia.

Samo ograniczenie ilości podawanej karmy nie jest dobrym rozwiązaniem (chyba że wcześniej podawaliśmy jej znacznie więcej niż wynosi zalecana dawka), ponieważ w ten sposób podajemy psu mniej witamin i minerałów niż wymaga tego zapotrzebowanie psa. Drastyczne ograniczenie ilości jedzenia może wywołać u psa drażliwość, frustrację co może zaowocować szczekliwością, zdenerwowaniem, a nawet wystąpieniem zachowań agresywnych. Mała ilość pokarmu to również zmniejszona energia i chęć ruchu, który jest niezbędny w procesie odchudzania.

Ilość i formę aktywności ruchowej uzgadniamy również z lekarzem weterynarii, przeforsowanie otyłego psa może mieć zgubne dla zdrowia konsekwencje. Zwiększamy aktywność psa stopniowo dostosowując do kondycji i możliwości zdrowotnych psa.

Obecnie na rynku mamy szeroki wybór karm typu light dla psów z nadwagą, są one odpowiednio zbilansowane i wspomagają odchudzanie naszego pupilka.

Podstawą każdej diety odchudzającej jest konsekwencja, nic nam nie da podawanie karmy light w zalecanych dawkach, jeśli dodatkowo przy obiedzie cała rodzina będzie podkarmiać psiaka smakołykami. Pamiętajmy, że zalecana dzienna dawka karmy dotyczy wszystkiego co pies zje w ciągu dnia (również jako nagrody w czasie szkolenia, smakołyki podawane na spacerach czy przy innych okazjach). Poinformujmy o nowych zasadach karmienia psa wszystkich domowników.Jeśli w domu jest więcej niż jeden pies, najlepiej karmić psy w osobnych pomieszczeniach.

UWAGA!

Odchudzając psa zachowajmy zdrowy rozsądek i pamiętajmy, że również u ludzi zbyt szybka i duża utrata wagi nie jest korzystna.

Jak wygląda dieta i plan ćwiczeń Waszego psa ;) Ile, na oko, musi zrzucić? Dajcie znać!

OCENA
3.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =