Jak odrobaczać psa w domu?

Zwierzęta    
ocena

Najpopularniejszy profilaktyczny schemat odrobaczania psa przewiduje podawanie środków odrobaczających co miesiąc do czasu skończenia przez psa 6 miesięcy i u dorosłych psów co 6 miesięcy. Najpopularniejsze są preparaty w postaci tabletek lub past podawanych doustnie, dawkowanie zależy od wagi psa i konkretnego preparatu.

Jak odrobaczać psa w domu?

photoxpress.com

Jednak odrobaczanie nie pozostaje bez wpływu na organizm zwierzęcia, coraz częściej lekarze weterynarii zalecają regularne przeprowadzanie badań kału w kierunku obecności pasożytów i odrobaczanie tylko w razie potrzeby preparatami zwalczającymi konkretny gatunek pasożyta.

Środki przeciwpasożytnicze występują również w formie zastrzyków i preparatów typu spot-on (zakraplanych na skórę zwierzęcia). W przypadku standardowego odrobaczania nie ma potrzeby zabierania psa do weterynarza, wystarczy że zważymy go w domu. Możemy to zrobić ważąc się na zwykłej łazienkowej wadze, a następnie ważąc się z psem trzymanym na rękach, odejmujemy jeden pomiar od drugiego i już znamy wagę psa. W przypadku bardzo dużych psów konieczna może być wizyta w klinice, gdzie dostępna jest duża waga przeznaczona do ważenia zwierząt.

Znając wagę psa możemy sami udać się do weterynarza po odpowiednie środki odrobaczające, lekarz zaleci właściwe dawkowanie. Preparaty w tabletkach można zwykle podać psu np. w pasztecie lub otwierając pysk psa skierowany lekko do góry, wkładamy tabletki do gardła zwierzęcia, nie wystarczy położenie ich na języku ponieważ pies je z pewnością wtedy wypluje.

Stosując pastę odrobaczającą aplikujemy ją do pyska psa i zamykamy go przytrzymując przez chwilę aż do czasu przełknięcia pasty, może pomóc delikatne dmuchnięcie w nos lub masowanie przełyku. Jeśli mieliśmy już problemy z podaniem psu zwykłych tabletek zapytajmy weterynarza o specjalne smakowe tabletki odrobaczające chętniej zjadane przez psy lub inne formy podawania środków odrobaczających.

Jeśli decydujemy się na przeprowadzanie badań na obecność pasożytów, do weterynarza zabieramy tylko próbkę kału i dopiero po uzyskaniu wyników badania w razie konieczności wybieramy się na wizytę lecznicy wraz z psem.

UWAGA!

W przypadku psów nie lubiących wizyt u weterynarzy warto jednak zabierać je na odrobaczenie do gabinetu i tam podawać leki z lubianym przez psa pasztecikiem, może to zmienić jego dotychczas negatywne skojarzenia takich wizyt.

Jak często chodzicie ze swoim psem do weterynarza? Dajcie znać!

OCENA
3.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =