Jak oduczyć kota drapania?

Zwierzęta    
ocena

Drapanie jest naturalnym zachowaniem kota, nie możemy go więc całkiem oduczyć, można jedynie ukierunkować je na akceptowane przez nas przedmioty.

Jak oduczyć kota drapania?

photoxpress.com

By kot zaczął z szacunkiem traktować naszą ulubioną kanapę, zwykle nie wystarczy zakup drapaka i postawienie go w pokoju. Zaobserwujmy najpierw jakie powierzchnie nasz kot wybiera do drapania, czy jest to leżący na podłodze dywan, czy raczej bok kanapy lub fotela. Wybierając drapak dla kota szukamy takiego o podobnej fakturze i nachyleniu jak powierzchnie, które kot do tej pory drapał.

Jeśli kot drapał dywan, drapak może być obity dywanową tkaniną i położony płasko, jeśli kot wybierał pionowe obicia mebli przygotowujemy taki, który je przypominający. W sklepach z artykułami dla zwierząt znajdziemy szeroki wybór drapaków.  Możemy również wykonać go samodzielnie, wiele kotów lubi korzystać np. z pnia drzewa nieobdartego z kory.

kot drapieFot. Iwona Jóźwiak

Ważne by drapak był stabilny, nie przewracał się ani nie chwiał, gdy kot na niego wskakuje lub go drapie, faktura drapaka musi pozwalać na wbijanie pazurów. Możemy nabyć drapak z kocimiętką, która przyciągnie każdego kota. Gdy już posiadamy drapak, chwalimy kota i nagradzamy smakołykami każde jego zainteresowanie tym przedmiotem.

By zwrócić uwagę kota, przy drapaku możemy umieścić np. zabawkę na sznurku lub gumce. Zachęcamy sami kota do zabawy w okolicy drapaka i naprowadzamy go smakołykami i zabawkami tak, by opierał na nim łapy, za co za każdym razem go chwalimy.

Jeśli kot w dalszym ciągu drapie meble czy inne nie przeznaczone do tego obiekty, gdy tylko to zaobserwujemy mówimy np. „nie” (ale nie krzyczymy) i wynosimy kota do innego pokoju zamykając wejście do pomieszczenia, w którym kot drapał mebel. Po kilku minutach wypuszczamy kota.

Nie stosujemy nigdy wobec kota kar fizycznych, ani na niego nie krzyczymy, nie dość, że nie pomoże to w rozwiązaniu dotychczasowego problemu, może dodatkowo przysporzyć nam kolejnych problemów z zachowaniem kota, poza tym spowoduje lęk przed osobą, która zadała mu ból lub wywołała strach.

oduczyć kota drapaniaFot. Iwona Jóźwiak

Podobno w zniechęceniu kota do kontaktu z danym meblem pomaga rozłożenie na nim owoców cytrusowych (rozkrojonych). Niektórzy, by zniechęcić kota do zbliżania się do cennych mebli owijają je np. szeleszczącą folią lub ustawiają na nich np. piramidy z pustych puszek, możemy wykorzystać te metody na czas zapoznawania kota z nowym drapakiem. Uważajmy jednak by te zastawione „pułapki” były bezpieczne i nie narażały kota na prawdziwe niebezpieczeństwo. Jeśli kot poważnie się przestraszy może skojarzyć niemiłe doznania z całym pomieszczeniem i nie czuć się już w nim bezpiecznie.

Próbowaliście sami rozwiązać ten problem? Co zrobiliście? Jakie były efekty?

OCENA
3.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =