Jak oswoić kota?

Zwierzęta    
ocena

Małe kocięta oswajają się bardzo szybko, wystarczy kilka dni, by polubiły pieszczoty i ludzkie towarzystwo. Pomaga branie na ręce i delikatne głaskanie, częste zabawy i smakołyki. Oczywiście unikamy gwałtownych ruchów i głośnych dźwięków mogących przestraszyć kociaka, nie przesadzamy z czasem noszenia na rękach, by kotka nie zmęczyć. Warto zapoznać malucha nie tylko z właścicielem, ale i z innymi ludźmi, obojga płci i w różnym wieku, dzięki temu kot później nie będzie obawiał się obcych.

Jak oswoić kota?

morguefile.com

Jeśli adoptujemy starszego kota np. ze schroniska, który nie jest zbyt ufny wobec ludzi, musimy wykazać się dużą cierpliwością. Nie robimy nic na siłę, kot sam musi chcieć nawiązać z nami kontakt. Należy zapewnić mu spokojne miejsce, w którym może się schronić i odpoczywać nie niepokojony przez nikogo. Kuwetę i miski z pokarmem stawiamy również w zacisznych miejscach (ale z dala od siebie), by kot czuł się bezpiecznie.

Na pewno po niedługim czasie skojarzy opiekuna z pojawiającymi się przysmakami i sam zacznie się o nie dopominać. Koty bardzo nie lubią być zmuszane do czegokolwiek, dlatego wymuszanie kontaktów może przynieść więcej szkód niż pożytku i przedłużyć proces oswajania kota. Zresztą przestraszony kot potrafi się bardzo skutecznie bronić i np. branie na ręce kota, który nie ma na to ochoty, można przypłacić dotkliwym pogryzieniem i podrapaniem. Dlatego też kontrolujmy wszystkie kontakty dziecka (jeśli takie jest w domu) z kotem, dziecko może okazywać swe uczucia w sposób zbyt bezpośredni dla kota. Możemy próbować zachęcać kota do zabawy, jeśli jednak nie jest zainteresowany, przestajemy i kolejne próby podejmujemy dopiero za jakiś czas.

jak oswoić kotkamorguefile.com

W przypadku dorosłych kotów dziko żyjących (podwórkowców), należy się dobrze zastanowić czy jest sens w ich oswajaniu. Oczywiście można je dokarmiać i należy pomagać im zimą, np. przez uchylanie okien piwnicznych. Jednak taki kot, który całe życie spędził sam sobie radząc, polując, zwiedzając okolicę, nawiązując kontakty z innymi kotami, nie czułby się komfortowo zamknięty w mieszkaniu. Nawet złota klatka pozostaje tylko klatką i nie zastąpi wolności. Oswajając takie koty, pamiętajmy też, że nie wszyscy są ich miłośnikami i zwiększone zaufanie do ludzi może się dla zwierzęcia źle skończyć. Nie zostawiajmy też jedzenia dla kotów w miejscu, gdzie mogą zostać zaatakowane przez psy, lepiej wybrać do tego jakiś murek o bezpiecznej wysokości.

Oswajając każde zwierzę należy być cierpliwym, opanować emocje, starać się stworzyć pozytywne skojarzenie z człowiekiem np. przy pomocy smakołyków i zawsze dawać zwierzęciu możliwość wycofania się.

Jak wyglądają Wasze relacje z Waszymi pupilami? Podzielcie się doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =