Zwierzęta Jak oswoić kota?

Jak oswoić kota?

-

Jeśli adoptujemy starszego kota np. ze schroniska, który nie jest zbyt ufny wobec ludzi, musimy wykazać się dużą cierpliwością. Nie robimy nic na siłę, kot sam musi chcieć nawiązać z nami kontakt. Należy zapewnić mu spokojne miejsce, w którym może się schronić i odpoczywać nie niepokojony przez nikogo. Kuwetę i miski z pokarmem stawiamy również w zacisznych miejscach (ale z dala od siebie), by kot czuł się bezpiecznie.

Na pewno po niedługim czasie skojarzy opiekuna z pojawiającymi się przysmakami i sam zacznie się o nie dopominać. Koty bardzo nie lubią być zmuszane do czegokolwiek, dlatego wymuszanie kontaktów może przynieść więcej szkód niż pożytku i przedłużyć proces oswajania kota. Zresztą przestraszony kot potrafi się bardzo skutecznie bronić i np. branie na ręce kota, który nie ma na to ochoty, można przypłacić dotkliwym pogryzieniem i podrapaniem. Dlatego też kontrolujmy wszystkie kontakty dziecka (jeśli takie jest w domu) z kotem, dziecko może okazywać swe uczucia w sposób zbyt bezpośredni dla kota. Możemy próbować zachęcać kota do zabawy, jeśli jednak nie jest zainteresowany, przestajemy i kolejne próby podejmujemy dopiero za jakiś czas.

jak oswoić kotkamorguefile.com

W przypadku dorosłych kotów dziko żyjących (podwórkowców), należy się dobrze zastanowić czy jest sens w ich oswajaniu. Oczywiście można je dokarmiać i należy pomagać im zimą, np. przez uchylanie okien piwnicznych. Jednak taki kot, który całe życie spędził sam sobie radząc, polując, zwiedzając okolicę, nawiązując kontakty z innymi kotami, nie czułby się komfortowo zamknięty w mieszkaniu. Nawet złota klatka pozostaje tylko klatką i nie zastąpi wolności. Oswajając takie koty, pamiętajmy też, że nie wszyscy są ich miłośnikami i zwiększone zaufanie do ludzi może się dla zwierzęcia źle skończyć. Nie zostawiajmy też jedzenia dla kotów w miejscu, gdzie mogą zostać zaatakowane przez psy, lepiej wybrać do tego jakiś murek o bezpiecznej wysokości.

Oswajając każde zwierzę należy być cierpliwym, opanować emocje, starać się stworzyć pozytywne skojarzenie z człowiekiem np. przy pomocy smakołyków i zawsze dawać zwierzęciu możliwość wycofania się.

Jak wyglądają Wasze relacje z Waszymi pupilami? Podzielcie się doświadczeniami.

Poprzedni artykułCzym, jak leczyć katar u psa?
Następny artykułJak oswoić chomika?
Monika Gajda

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co oznacza p.f. na wizytówkach?

P.F. lub Pour Féliciter tłumaczy się jako „na szczęście” lub „pomyślności”. Te dwie litery można zobaczyć na wizytówkach i kartach podarowanych na różne okazje, najczęściej pomiędzy Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem.

Jak prać puchową kurtkę?

Zimowe kurtki noszone codziennie bardzo szybko się brudzą. Jak wiec sobie radzić z tymi zabrudzeniami?

Zobacz też

Problem z małym biustem – jak mu zaradzić?

Żyjemy w rzeczywistości, która za pomocą mediów rozprzestrzenia ideały i wzorce, do jakich należy dążyć. W ten sposób upowszechniono także wzorzec seksownej kobiety o dużym biuście. Dlaczego jednak duże oznacza lepsze? Czy kobiety posiadające mały biust powinny czuć się niedowartościowane? Czy może spróbować radzić sobie z małym biustem i zaradzić jakoś problemowi?

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Jaką sukienkę na lato wybrać?

Odpowiednio wybrana sukienka na lato to idealny strój dla pań. Nie dość, że wyglądają w nich bardzo kobieco, to...

Może Cię zainteresuje: