Jak pielęgnować, dbać o sierść psa?

Zwierzęta    
ocena

Sposób pielęgnacji psiej sierści zależy od jej typu. Psy krótkowłose nie wymagają wiele zabiegów. Wystarcza zwykle wyczesywanie, częstsze w okresach linienia i kąpiel (im rzadziej, tym lepiej). U psów krótkowłosych stan sierści jest w największym stopniu uzależniony od właściwej diety.

Jak pielęgnować, dbać o sierść psa?

photoxpress.com

Psy długowłose wymagają jednak większego poświęcenia ze strony właściciela, muszą być regularnie czesane (kilkakrotnie w tygodniu), by nie dopuścić do plątania i sklejania się sierści. Jeśli sierść już się skołtuni, zwykle nie daje się rozczesać i jedynym wyjściem jest jej wycięcie. Skołtuniona sierść to nie tylko problem estetyczny, pod takimi sklejonym kłębami sierści powstają stany zapalne skóry, zakażenia bakteryjne, mogą tam też zalęgnąć się pasożyty. Gdy już dopuściliśmy do powstania kołtunów, wycinajmy je bardzo ostrożnie lub pozostawmy to psiemu fryzjerowi - należy przy tym bardzo uważać by nie przeciąć skóry psa.

Jeśli nie mamy wystarczającej ilości czasu na właściwą pielęgnację wymagającej tego sierści, wybierzmy psa innej rasy, strzyżmy sierść na krótko lub regularnie korzystajmy z usług groomera. Kupując rasowego psa, dopytajmy hodowcę o sprawdzone sposoby pielęgnacji jego sierści. Możemy również wybrać się do psiego salonu piękności, gdzie specjaliści pomogą nam dobrać właściwe dla danego typu sierści akcesoria takie jak szczotki, grzebienie, szampony i odżywki.

Nie powinno kąpać się psów zbyt często, do kąpieli zawsze używajmy preparatów przeznaczonych dla psów. Przed kąpielą zawsze wyczesujemy psa (należy o tym pamiętać zwłaszcza w przypadku psów długowłosych, ponieważ splątana sierść w czasie kąpieli plącze się jeszcze bardziej). Kąpiel dobrze jest przeprowadzać wieczorem już po ostatnim spacerze, by nie narażać psa na przeziębienie.

UWAGA!

Istotne jest to, że nawet regularnie kąpany i szczotkowany pies będzie mieć matową i łamliwą sierść, jeśli karmimy go w sposób niewłaściwy. Odpowiednio zbilansowana dieta jest podstawowym warunkiem ładnego wyglądu sierści naszego pupila.

Dodalibyście coś do tej listy? Macie swoje "patenty" na piękną i zdrową psią sierść? Podzielcie się z nami opiniami.

OCENA
4.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =