Jak przygotować kota do podróży?

Zwierzęta    
ocena

Koty zwykle gorzej znoszą podróże niż psy, nie towarzyszą nam na co dzień w tak wielu różnych sytuacjach, ich przestrzeń życiowa ogranicza się zwykle do niewielkiego, niezmiennego terytorium. Najczęstszym powodem, dla którego zabieramy kota na przejażdżkę samochodem czy innym środkiem transportu jest wizyta u weterynarza, zwykle nie postrzegana przez kota jako wyjątkowo przyjemne zdarzenie. Co możemy zrobić by przewożenie kota było dla niego jak najmniej stresujące?

Jak przygotować kota do podróży?

sxc.hu

Dla bezpieczeństwa kota zawsze przewozimy go w specjalnym transporterze dla kotów, z którego zwierzę nie może się samowolnie wydostać. Takiego transportera nie chowamy w piwnicy, czy głęboko w szafie, ale wyściełany miękkim kocykiem stawiamy w mieszkaniu w  dostępnym dla kota miejscu, najlepiej na szafce, gdzie kot bez problemu może wskoczyć. Jest duża szansa, że kot będzie z niego korzystał jak z domku, w ten sposób przebywanie w transporterze nie będzie dla kota nowością w czasie podróży i będzie czuł się w nim bezpiecznie.

Kolejnym krokiem może być zapoznanie kota z samochodem, zanosimy go do niego w transporterze, wypuszczamy w zamkniętym i stojącym aucie, dajemy nawet kilkanaście minut na zapoznanie się z nowym miejscem, jeśli kot jest w ogóle zainteresowany jedzeniem dajemy mu smakołyki. Na tym kończymy pierwszy kontakt z samochodem, powtarzamy to co jakiś czas (np. co kilka dni).
Gdy pobyt w aucie nie wywiera już na kocie większego wrażenia, w czasie jego pobytu w środku włączamy silnik, ale jeszcze nie ruszamy z miejsca. Takie ćwiczenia również powtarzamy kilkukrotnie.

Kot w samochodzie

Źródło: sxc.hu

Jeśli o konieczności transportu kota dowiadujemy się z małym wyprzedzeniem czasowym i nie mamy możliwości stopniowego przyzwyczajania kota do jazdy samochodem, sprawdzamy jak się zachowuje w czasie jazdy, jeśli widzimy, że zwierzę jest w dużym stresie udajemy się do lekarza weterynarii, który może przepisać środki uspokajające dla kota, dokładnie zapiszmy sobie dawkę leku i to na ile czasu przed podróżą powinniśmy podać go kotu. Również w takiej sytuacji może pomóc spryskanie transportera kocimi feromonami Feliway.

UWAGA!

W transporterze nie umieszczamy wody dla kota, ani miski z karmą, jest mała szansa, by kot w czasie jazdy był zainteresowany jedzeniem, a woda najprawdopodobniej się rozleje. Jeśli wybieramy się w dłuższą podróż, poimy i karmimy kota w czasie postojów. Zabierzmy ze sobą wymienne podkłady do wyściełania transportera, na wypadek gdyby kot w podróży wymiotował.

Jakiej rasy kota macie? Dlaczego akurat taką wybraliście?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =