Jak przygotować kotkę do sterylizacji?

Zwierzęta    
ocena

Sterylizacja kotów zapobiega rosnącej stale liczbie bezdomnych zwierząt, kotki nie czują „potrzeby macierzyństwa”, a ciąża, poród i okres karmienia bardzo osłabiają organizm. Zabieg sterylizacji jest standardowym zabiegiem, po którym zostaje tylko niewielka blizna, powikłania nie są częstym zjawiskiem, jednak – jak każdy zabieg chirurgiczny – wiąże się z pewnym ryzykiem i wymaga odpowiedniego przygotowania.

Jak przygotować kotkę do sterylizacji?

sxc.hu

Przy ustalaniu daty zabiegu z lekarzem weterynarii poinformujmy go, kiedy kotka ostatnio miała ruję (należy unikać wykonywania zabiegu w czasie rui), przeprowadźmy standardowe badania, by wykluczyć ewentualne choroby (najlepiej gdy zwierzę poddawane zabiegowi jest w pełni zdrowe). Dobrze jest umówić zabieg przed naszymi wolnymi od pracy dniami (np. przed weekendem), by można było kontrolować stan kotki.

Przed zabiegiem nie karmimy kotki przez 12 godzin, a na dwie godziny wcześniej odstawiamy również wodę. Jeśli zwykle wypuszczamy naszego kota z domu, przed zabiegiem tego nie róbmy i zostawmy mu dostępną kuwetę.

Na zabieg zawozimy kota w zamykanym transporterze, zabieramy ze sobą kocyk lub ręcznik do przykrycia kota po zabiegu, ubranko chroniące ranę (możemy sami je zrobić lub zakupić w większości lecznic) i książeczkę zdrowia kotki.

Zwykle możemy kotkę odebrać po kilku godzinach (dopiero po wybudzeniu się z narkozy), czasami zwierzę wymaga dłuższej obserwacji i opieki lekarskiej. Weźmy numer telefonu do lecznicy i w umówionym czasie zadzwońmy, by zapytać, kiedy możemy zgłosić się po kota.

UWAGA!

Odbierając kotkę po zabiegu dopilnujmy wpisania informacji o zabiegu do książeczki zdrowia, dopytajmy o termin wizyty kontrolnej i szczegóły opieki i żywienia kotki po zabiegu. Poprośmy lekarza, by pokazał nam, jak zakładać i ściągać ubranko ochronne i na co musimy zwracać uwagę

Zdecydowaliście się na sterylizację swojej kotki? Dlaczego? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =