Jak przygotować psa na sylwestra?

Zwierzęta    
ocena

Wiele psów źle znosi okres sylwestrowy. Strach przed głośnymi dźwiękami jest dość częsty i jeśli mu nie zaradzimy, z czasem się pogłębia. W przypadku już rozwiniętej fobii, najlepiej zwrócić się o pomoc do behawiorysty zwierzęcego, który zaleci odpowiednią terapię.

Jak przygotować psa na sylwestra?

sxc.hu

Czasem pomaga przyzwyczajanie psa do dźwięków fajerwerkówm zaczynając od ich jak najmniejszego natężenia. Włączamy nagranie fajerwerków ustawiając taką głośność, na jaką pies nie reaguje i stopniowo ją zwiększamy.

W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie leków, jednak zawsze pytajmy lekarza, jak dany środek działa. Niektóre leki nie zmieniają emocji psa, a jedynie powodują unieruchomienie go - w takiej sytuacji lęk może się jeszcze bardziej pogłębić, zwierzę nie przestaje bać się słyszanych dźwięków, a dodatkowo jest przestraszone tym, że dzieje się z nim coś dziwnego i nie może uciec z takiej sytuacji.

Niektórym psom pomagają ziołowe suplementy diety zawierające m.in. tryptofan. Z tego związku tworzy się serotonina odpowiedzialna za radzenie sobie ze stresem i dobry nastrój. Podawanie ich na kilka tygodni przed sylwestrem może pomóc zwierzęciu przetrwać te trudne chwile. Pamiętajmy też, że zwierzęta których potrzeby nie są właściwie zaspokajane (np. potrzeba ruchu, aktywności, kontaktów socjalnych), są bardziej wrażliwe na stres i łatwiej rozwijają się u nich lęki przed różnymi zjawiskami i obiektami.

W noc sylwestrową zasłońmy okna, by pies nie widział rozbłysków na niebie, włączmy muzykę lub telewizor, by choć trochę zagłuszyć hałas sztucznych ogni. W ciągu dnia zabierzmy psa na długi i interesujący spacer (uważajmy, by nie spuszczać psa ze smyczy w miejscach, gdzie może usłyszeć ognie sztuczne, wiele psów przestraszonych ucieka właścicielom). Na noc zaopatrzmy psa w jego ulubione gryzaki i zabawkę typu kong napełnioną pasztetem. Lizanie i gryzienie działa na psy uspokajająco.

Jeśli widzimy, że pies zachowuje się nerwowo, nie próbujmy go wtedy pocieszać i uspokajać. Takie reakcje właścicieli utwierdzają psa w przekonaniu, że coś jest nie tak i działają nagradzająco wobec zachowań będących objawami lęków, a więc wbrew założeniom wzmacniają lęk. W takiej sytuacji lepiej zachowywać się, jakby nic złego się nie działo i wesoło zagadywać psa. Nie należy też karać psa za to, że się czegoś boi, to również jedynie wzmacnia lęk.

Niektóre psy same szukają schronienia w łazienkach, jeśli tak się dzieje w przypadku naszego psa, przenieśmy tam jego posłanie i zostawmy mu gryzaki i konga.

UWAGA!

Nowym sposobem na radzenie sobie z problemem lęków u psów jest kamizelka uciskowa Anxiety Wrap już dostępna na polskim rynku. Jej działanie opiera się na tych samych zasadach co akupresura - wywołując stały nacisk (nie wywołujący dyskomfortu u psa), wpływa relaksująco i uspokajająco.

Jak Wasze psy znoszą sylwestra? Jak staracie się im ulżyć? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =