Jak przygotować terrarium dla żółwia?

Zwierzęta    
ocena

Terrarium powinno przypominać naturalne środowisko zwierzęcia i być dla niego bezpieczne. Planując jego wystrój dowiedzmy się jak najwięcej o miejscu pochodzenia wybranego przez nas żółwia i dostosujmy warunki w jak największym stopniu do jego potrzeb. Musimy również uruchomić wyobraźnię, by nie dopuścić nieodpowiednim ułożeniem elementów w terrarium do zranienia zwierzęcia.

Jak przygotować terrarium dla żółwia?

sxc,hu

Terrarium żółwia lądowego

Najlepszym podłożem jest piasek. Przed umieszczeniem w terrarium najpierw należy go wypłukać, wyprażyć w piekarniku i wystudzić. Rozmieszczenie elementów dekoracyjnych, takich jak kamienie czy gałęzie musimy dobrze przemyśleć, tak by żółw nie mógł się przewrócić wspinając na nie. Również te elementy należy wcześniej wyprażyć, by zapobiec rozwojowi bakterii i grzybów. Zapewnijmy schronienie żółwiowi – można zrobić domek z korzeni lub gałęzi opartych o siebie.

Żółwie lądowe hodowane zwykle w domach pochodzą z miejsc o ciepłym klimacie, powinny być więc dogrzewane, najlepiej lampą umieszczoną na tyle wysoko, by nie poparzyć zwierzęcia. Strumień światła najlepiej skierować na część terrarium, tak by żółw mógł wybrać pomiędzy przebywaniem na terenie naświetlonym i nienaświetlonym.

Terrarium żółwia wodnego

Im większe terrarium tym lepsze, a w przypadku żółwia czerwonolicego minimalna wielkość terrarium powinna wynosić 100x60x50cm. Kupując młodego żółwia weźmy pod uwagę jego docelowe wymiary, lepiej by miał bardzo duże terrarium w młodym wieku, niż bardzo małe przez większość życia. Terrarium należy podzielić na część wodną (2/3 powierzchni) i część lądową (1/3 powierzchni), gdzie żółw będzie mógł schronić się i odpocząć.

Najlepiej, by głębokość części wodnej była niejednolita i wynosiła od 1,5 do 3 szerokości pancerza żółwia. Dno można wysypać żwirem, a zmienną głębokość uzyskać dzięki umieszczonym na dnie kamieniom. W części wodnej raczej nie umieszczamy roślin, ponieważ będą one najprawdopodobniej regularnie zjadane. Urządzając zbiornik pamiętajmy, że wodę będziemy musieli bardzo często wymieniać (nawet 2-3 razy w tygodniu).

Odpowiednią temperaturę wody można utrzymywać za pomocą maty grzewczej lub grzałki. Nad częścią lądową umieszczamy dodatkowe źródło ciepła w postaci żarówki grzewczej, nie świecimy jej przez całą dobę, najlepiej zachować naturalny cykl oświetlenia 10-12h. Wejście i zejście z wyspy powinno być wygodne i bezpieczne dla żółwia. Tam też powinniśmy przygotować schronienie dla naszego podopiecznego.

Zdecydowaliście się na hodowlę żółwia? Co Was do tego przekonało?

OCENA
3.25
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =