Jak się bawić z chomikiem?

Zwierzęta    
ocena

Najlepszą formą zabawy z chomikiem jest zapewnienie mu możliwości zabawy i obserwowanie go w jej trakcie.

Jak się bawić z chomikiem?

sxc.hu

Najpopularniejszą zabawką dla chomików są kołowrotki, w których zwierzę może biegać. Podobne zastosowanie mają specjalne kule, w środku których chomik może biegać po większych powierzchniach, ważne, by nie zostawiać chomika w kuli na dłużej niż 20 minut i usunąć przedmioty, o które kula z chomikiem może zahaczać.

Poza klatką możemy konstruować labirynty dla chomików o różnym stopniu trudności, na końcu labiryntu umieszczamy smaczne kąski i możemy obserwować, jak szybko chomik uczy się pokonywania labiryntu. Chomiki uwielbiają eksplorowanie otoczenia, przeciskanie się przez ciasne korytarze – umożliwmy im to dając dostęp do najróżniejszych tuneli, domków z wieloma wyjściami. W sklepach zoologicznych można nabyć takie wieloelementowe zestawy, które można z czasem rozbudowywać. Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na takie akcesoria możemy zrobić je własnoręcznie, np. z rolek po papierze toaletowym czy papierowych ręcznikach i z kartonowych pudełek.

Inne zabawki jakie możemy zaoferować chomikowi to huśtawki, liny do wspinania, piłeczki, specjalne karuzele, hamaki. Zwracajmy zawsze uwagę na bezpieczeństwo zwierzęcia, nie dajmy mu do zabawy przedmiotów wykonanych z toksycznych tworzyw, gdyż zjedzenie ich elementów może być niebezpieczne. Upewnijmy się też czy przygotowane tunele lub inne akcesoria nie grożą zaklinowaniem się w nich chomika ani nie narażają go na upadek z większej wysokości.

Zabawą z chomikiem, w której opiekun ma większy udział jest pozwalanie pupilowi na wspinanie się po ubraniu lub po ręce i przekładanie go z ręki na rękę. Sprawia to chomikowi wiele radości, po pierwsze przez umożliwienie wspinania się, po drugie jesteśmy źródłem przyjemnego ciepła i po trzecie nasze ubrania są źródłem wielu kryjówek dla chomiczka.

Niezapomnianych wrażeń dostarcza obserwacja kilku chomików bawiących się ze sobą.

Chomiki syryjskie musimy jednak trzymać pojedynczo, gdyż samica toleruje samca wyłącznie w okresie rui. Chomiki dżungarskie możemy łączyć w pary, jednak najlepszym na to czasem jest młody wiek zwierząt, nawet wychowane razem chomiki mogą wdawać się w kłótnie i bójki. Chomiki Roborowskiego są natomiast zwierzętami żyjącymi w warunkach naturalnych w małych grupach, dlatego również w hodowli domowej czują się lepiej mając towarzystwo innych chomików.

UWAGA!

Chomiki, jak wiele gryzoni, rozmnażają się bardzo szybko, lepiej więc - jeśli posiadamy więcej niż jedno zwierzę - samca poddać kastracji lub zdecydować się na zwierzęta jednej płci.

Jak się bawi Wasz chomik? Co lubi robić?

OCENA
3.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =