Jak szkolić labradora?

Zwierzęta    
ocena

Psy, z których wywodzą się współczesne labradory pomagały rybakom w wyławianiu sieci i innych przedmiotów z wody. Następnie trafiły do Anglii, gdzie ich talent aporterów i przystosowanie do pracy w wodzie wykorzystano w myślistwie. Labrador jest psem chętnie współpracującym z człowiekiem, dlatego często jest wykorzystywany jako pies asystujący osobom niepełnosprawnym. Decydując się na psa tej rasy należy pamiętać, że labrador nie rodzi się znając wszystkie możliwe komendy, należy do psów myśliwskich i ma duże pokłady energii, które jakoś musi rozładowywać na co dzień.

Jak szkolić labradora?

sxc.hu

Za smakołyki i możliwość zabawy większość z tych psów zrobi prawie wszystko. Uczenie labradorów przebiega zwykle szybko, ułatwieniem jest silna motywacja pokarmowa tych psów i zamiłowanie do zabawy. Za smakołyki i możliwość zabawy większość z tych psów zrobi prawie wszystko. Bardzo istotną sprawą jest pilnowanie, by nie przekarmiać psa – labradory jako psy z przepastnymi żołądkami, jeśli nie mają odpowiedniej dawki ruchu i ćwiczeń często przejawiają skłonność do nadwagi, która prowadzi do poważnych schorzeń.

Należy więc wszystkie smakołyki wykorzystywane w procesie szkolenia odliczać od dziennej dawki pokarmu. Dobrym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z karmienia w misce i zużywanie całej dziennej porcji karmy w czasie nauki. Jeśli nie należymy do nielicznego grona osób niewzruszonych błagalnym spojrzeniem wygłodniałych oczu labradora, NIGDY nie powinniśmy karmić psa przy stole. Jeśli od czasu do czasu damy się mu namówić na maleńki kąsek z talerza, powinniśmy być przygotowani na jego stałą obecność w czasie rodzinnych posiłków i rozpaczliwe błagania o chociaż odrobinkę jedzonych przez nas pyszności.

Jako że labradory są psami niezwykle energicznymi i żywiołowymi, w szkoleniu warto się skupić na rozwijaniu możliwości kontroli nad ich zachowaniem. Ćwiczymy więc komendy „zostań”, „nie rusz” (bardzo przydatne, ponieważ te psy z ogromnym apetytem często dokarmiają się znalezionymi na spacerze odpadkami), szlifujemy przywołanie i spokojne zachowanie w różnych rozpraszających sytuacjach.

Pamiętajmy o dużej potrzebie ruchu tych psów, jeśli będzie ona zaspokajana, pies będzie zrównoważonym i grzecznym towarzyszem. Również nauka przebiegać będzie łatwiej i szybciej. Brak odpowiedniej dawki aktywności wpływa na trudności w skupieniu uwagi u psa i jego niższą zdolność samokontroli. Urozmaicajmy psu spacery zmieniając ich trasy, w ich trakcie znajdźmy czas na zabawę.

Naturalne talenty labradorów możemy wykorzystać nie tylko do przynoszenia piłeczki, ale też do wyszukiwania ukrytych wcześniej przedmiotów lub jedzenia (jeśli nie chcemy, by pies nauczył się zjadania znalezionych rzeczy możemy karmę chować w małych miseczkach i uczyć psa, że tylko wtedy może ją zjeść). Możliwość pływania również zostanie doceniona przez większość przedstawicieli tej rasy.

UWAGA!

Labradory są wspaniałymi, mądrymi psami, musimy tylko dać im to, czego potrzebują i pamiętać, że jak wszystkie psy wymagają nauczenia ich tego, czego od nich oczekujemy.

Dlaczego zdecydowaliście się na posiadanie labradora? Co Was przekonało do tej rasy?

OCENA
4.13
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =